Zlacňovanie na pumpách nekončí: Analytik naznačil, kam sa môžu dostať ceny benzínu a nafty!

, TASR/red

Pohonné látky v závere prázdnin znova zlacneli, aktuálne v priemere o dva centy. Medziročne boli ich ceny nižšie o viac ako 10 percent. Podľa analytika XTB Mareka Nemkyho to však s najväčšou pravdepodobnosťou nie je koniec a ceny benzínu a nafty budú ďalej klesať.

Spotrebiteľské ceny pohonných látok počas 35. týždňa 2024 zaznamenali opätovné zníženie. Ceny benzínov aj nafty od úvodu školských prázdnin pozvoľna klesali. Benzíny sa predávali za ceny z januára 2024, nafta za najnižšiu cenu za posledných 13 mesiacov (od júla minulého roka), informoval v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Cena benzínu 98 počas 35. týždňa bola na hodnote 1,737 eura za liter, oproti poslednému týždňu klesla o 1,7 centa. Benzín 95 bol na úrovni 1,529 eura, medzitýždenne zlacnel o dva centy. Motorová nafta sa predávala za 1,443 eura za liter, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zlacnela o 1,6 centa.

Ceny plynov ostali medzitýždenne takmer na rovnakých hodnotách. Kilogram stlačeného zemného plynu (CNG) stál 1,602 eura, skvapalnený ropný plyn (LPG) sa predával za 0,719 eura za liter. Cena skvapalneného zemného plynu (LNG) bola na úrovni 1,662 eura za kilogram, oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel o 2,5 centa.

Považujete aktuálne ceny benzínu a nafty za primerané?

Priemerná cena motorovej nafty bola v 35. týždni medziročne nižšia o 11,9 %, 95-oktánový benzín bol lacnejší o 11,1 % a cena 98- oktánového benzínu bola medziročne nižšia o 9,2 %. Cena LNG bola vyššia o 18,5 %, LPG zdražel o 3,6 % a CNG stál oproti vlaňajšku viac o 0,1 %.

Cena ropy výrazne klesá

Pokles cien naďalej podporuje klesajúca cena ropy, ktorá v uvedenom týždni spadla o takmer 3 percentá na 78,8 dolára za barel. Aktuálne sa však cena ropy Brent prepadla dokonca až k úrovni 72 dolárov za barel, čo je pokles o ďalších vyše 8 percent, pripomína analytik XTB Marek Nemky.

Prepad na cenách ropy prišiel predovšetkým po pomerne rýchlom vyjasnení situácie v Líbyi, ktorá na krátko zastavila celkové exporty ropy z dôvodu miestneho sporu o tom, kto bude na čele centrálnej banky v štáte. "Hrozba chýbajúceho milióna barelov denne na trhu s ropou však netrvala dlho, keďže sa líbyjské zákonodarné orgány nakoniec dohodli na menovaní nového guvernéra a produkcia sa tak môže opätovne rozbehnúť," pripomína analytik.

Druhým podstatným faktorom pri cenách aj na našich čerpačkách je globálny dopyt po pohonných hmotách. V tomto smere sú pre našich motoristov dobrou správou dáta z Číny, kde sa ukazuje ďalšie oslabovanie v spracovateľskom priemysle.

Podobne je na tom aj Európa. Na druhej strane zásoby v Spojených štátoch sú naďalej pod 5-ročným priemerom a naďalej sa vyčerpávajú rýchlym tempom. "Ekonomické indikátory však poukazujú skôr na slabnúci trh práce a pokračujúcu kontrakciu v spracovateľskom sektore," tvrdí Nemky.

Kam až môžu ceny klesnúť?

Rozhodujúcim faktorom pre cenovky na pumpách sú však napokon veľkoobchodné ceny pohonných látok na burze. Tam vidíme naďalej pokles cien najmä pri benzíne z dôvodu pokračujúceho znižovania marží. Hoci pri nafte sú marže stabilnejšie, na pokles cien tlačí lacná ropa aj v ich prípade.

Čo teda očakávať do ďalších týždňov? Podľa analytika XTB budú ceny na našich čerpačkách naďalej klesať. "Pravdepodobne sa budeme môcť pozrieť aj pod ceny 1,5 eura za liter v prípade benzínu a 1,4 eura za liter v prípade cien nafty," myslí si Nemky.

Pripomína však, že cena ropy je momentálne na burze pomerne volatilná a v prípade, že sa ekonomikám bude v nasledujúcom období dariť, zrejme sa na súčasných nízkych úrovniach príliš dlho neudržia. "Všetko však bude závisieť od makroekonomického vývoja, ktorý je v súčasnosti obchodníkmi ostro sledovaný," dodal Nemky.

[XTB je obsahovým partnerom webu oPeniazoch.sk]

Viac o téme: benzín , Brent , ceny , ceny ropy , Marek Nemky , nafta , pohonné látky , ropa , XTB , zlacnenie , znižovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy