Ukrajina poprela, že je ochotná predĺžiť zmluvu o tranzite ruského plynu

Ukrajina vo štvrtok poprela informácie, že je pripravená rokovať s Ruskom o predĺžení súčasnej dohody o tranzite ruského plynu, ktorej platnosť sa v závere tohto roka skončí. Reagovala tak na informácie, ktoré deň predtým zverejnil slovenský premiér Robert Fico. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

 „Postoj ukrajinskej strany je jednoznačný: platnosť dohody o tranzite plynu sa skončí v závere tohto roka,“ uviedla tlačová kancelária ukrajinského predsedu vlády Denysa Šmyhaľa pre Bloomberg News. „S Rusmi o predĺžení kontraktu rokovať nemienime,“ dodala. Kancelária tak reagovala na informácie Fica, že dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu by mohli pokračovať aj v ďalšom období.

„Došlo k dohode, že tranzit ruského plynu cez Ukrajinu bude pravdepodobne pokračovať, čo je vynikajúca správa,“ povedal Fico v stredu (24. 1.) po stretnutí s ukrajinským premiérom v Užhorode.

Rusko, kompenzácie, Nord Stream, plyn, plynovod, Rusko, sabotáž, vyšetrovanie
Ilustračné foto. Foto: TASR/DPA

Súčasná dohoda, ktorej platnosť vyprší na konci roka, umožňuje Európskej únii dovážať plyn z Ruska cez ukrajinské územie. Niektoré z európskych krajín sú stále závislé od týchto dovozov, väčšina štátov na severe a západe Európy však už ruský plyn nahradila dovozmi skvapalneného zemného plynu (LNG). Ukrajina zatiaľ stále predstavuje významnú tranzitnú trasu, aj keď plynovod prechádzajúci jej územím prepravuje od mája 2022 menej než 40 % zakontrahovaného objemu suroviny, dodala agentúra Bloomberg.

Viac o téme: plyn , Rusko , tranzit , Ukrajina , zmluva

Súvisiace články

Aktuálne správy