Trvať na ruskom plyne či hľadať alternatívy? Takto by vláde radili Slováci! (prieskum)

, Redakcia

Vláda Roberta Fica hovorí o obnovení tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu ako o existenčnom záujme nielen Slovenska, ale aj celej Európskej únie. Slovákov sme sa spýtali, či by sa vláda mala sústrediť prioritne na obnovu tranzitu ruského plynu, alebo radšej hľadať iné alternatívy. Výsledok prieskumu zrejme niektorých prekvapí!

Slovenská vláda má vo svojich snahách o obnovu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu celkom silnú podporu. Ešte o niečo viac Slovákov si však myslí, že kabinet Roberta Fica by sa mal prioritne sústrediť na hľadanie iných alternatívnych dodávok plynu do krajiny.

Ukázal to prieskum spoločnosti ResSolution Group pre web oPeniazoch.sk, ktorý bol realizovaný v januári 2025 na vzorke 507 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov. Vláda by sa mala prioritne zamerať na obnovenie toku ruského plynu cez Ukrajinu podľa niečo vyše 41 percent respondentov.

Takmer 44 percent Slovákov však na druhej strane uviedlo, že štát by sa mal radšej sústrediť na nájdenie nových alternatívnych dodávok zemného plynu. Zvyšných 15 percent opýtaných nevedelo alebo nechcelo odpovedať.

Ruský plyn chcú najmä muži a starší ľudia

Výsledky prieskumu však tiež ukázali výraznú rozdielnosť názorov na túto tému aj medzi jednotlivými demografickými skupinami. Napríklad podpora obnovy tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu je výrazne vyššia u mužov (46,4 %) ako u žien (36 %), prípadne u starších ľudí nad 55 rokov (48,2 %) oproti mladším vo veku 15 až 34 rokov (30,8 %). Podpora snáh o obnovenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu tiež kontinuálne klesá s výškou dosiahnutého vzdelania a tiež veľkosťou miesta bydliska.

Ako to vidíte vy? Mala by sa vláda sústrediť na obnovu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu či hľadať alternatívne zdroje plynu?

Situácia je teda opačná pri názore, že vláda by sa mala sústrediť predovšetkým na hľadanie alternatívnych dodávok plynu. Tam dominujú mladí vo veku 15 až 34 rokov (49 %), obyvatelia veľkých miest (49,7 %) a tiež obyvatelia západného Slovenska (48,8 %).

Tranzit cez Ukrajinu sa riešil aj v Bruseli

Téma tranzitu plynu cez Ukrajinu je pritom jednou z priorít súčasného premiéra Roberta Fica. Kvôli zastaveniu dodávok na Slovensko sa dokonca viackrát dostal do ostrého konfliktu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Predseda vlády zmienku o potrebe diskusie o ďalšej preprave plynu cez Ukrajinu presadil aj do záverov posledného samitu Európskej únie, kde sa riešila aj vojenská a finančná pomoc Kyjevu.

„Európska rada uznala oprávnenosť a opodstatnenosť našich pripomienok a obáv, ktoré neustále vynášame, pretože vieme, čo to spôsobuje, ak plyn nepôjde cez územie Slovenska a ďalej do Európy,“ povedal podľa agentúry TASR Robert Fico po návrate zo samitu, ktorý sa konal 6. marca. Dodal, že vyhlásením o plyne má Slovensko politický mandát a môže tak vytvárať eminentný tlak smerom na Ukrajinu. Pripustil pritom, že sa rokuje aj o možnosti tranzitu iného ako ruského plynu cez Ukrajinu, konkrétne azerbajdžanského.

Výskum realizuje agentúra ResSOLUTION Group metódou online zberu dát na reprezentatívnej vzorke internetovej populácie zo Slovenského národného panelu. Ide o jeden z najväčších výskumných panelov na Slovensku, ktorý v súčasnosti zahŕňa 25 000 respondentov. Jeho sponzorom je spoločnosť European National Panels, ktorá okrem Slovenska prevádzkuje online panely aj v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Chceli by ste sa aj vy zúčastniť na podobných prieskumoch alebo poznáte niekoho, kto by mal záujem? Každý si môže vytvoriť profil na Slovenskom národnom paneli tu.

Viac o téme: dodávky plynu , prieskum , ResSOLUTION Group , Robert Fico , ruský plyn , tranzit plynu , Ukrajina , Volodymyr Zelenskyj

Súvisiace články

Aktuálne správy