Tón udáva slnko: Na Slovensku vlani pribudli solárne zdroje s výkonom ako polovica bloku v Mochovciach!

, Redakcia

Na Slovensku ani vlani nepribúdali v podstate žiadne iné nové zdroje elektriny, ako fotovoltické projekty. Naďalej pritom dominujú lokálne zdroje vo firmách a domácnostiach.

V roku 2024 boli na Slovensku pripojené nové zdroje na výrobu elektriny s celkovým inštalovaným výkonom vyše 280 megawattov. Pre porovnanie, inštalovaný výkon jedného bloku v atómovej elektrárni Mochovce je 471 megawattov. Takmer všetky nové zdroje boli vlani solárne elektrárne. Ich celkový inštalovaný výkon tak treba brať v porovnaní s jadrom s rezervou. Využiť by sa totiž obrazne povedané dokázal iba v prípade, ak by celý rok svietilo slnko.

V každom prípade, fotovoltické zdroje jednoznačne udávajú tón rozvoja výroby elektriny na Slovensku. Drvivá väčšina nových projektov má však lokálny charakter v domácnostiach a firmách s prioritou vykrývania vlastnej spotreby. Ako uvádza Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI), takémuto vývoju nahráva nízka cena technológií a pomerne vysoké ceny energií, ktoré doliehajú najmä na firmy. Podobná situácia sa dá podľa asociácie preto očakávať aj tento rok.

Pre firmy, ktoré čelia zvýšeným nákladom na energie, prinášajú podľa výkonného riaditeľa SAPI Jána Karabu lokálne fotovoltické zdroje úsporu nielen na cene samotnej elektriny, ale aj na ostatných sieťových poplatkoch. „Spotrebou vyrobenej elektriny bez jej dodania do siete dokážu firmy návratnosť takejto investície dostať na úroveň 4 až 6 rokov. Aj preto očakávame, že tento rok bude záujem firiem o zelenú energiu rásť,“ dodáva Karaba.

Domácnosti vo fotovoltike spomalili

Napriek tomu, že nové solárne zdroje v domácnostiach stále zostávajú kľúčovým prvkom rastu celkovej kapacity výroby elektriny na Slovensku, vlani počet ich inštalácii o čosi poklesol. Domácnosti totiž podľa SAPI v prvej polovici minulého roka čakali na spustenie rozdávania poukážok z programu Zelená domácnostiam, v rámci čoho môžu získať dotáciu nielen na vlastnú fotovoltiku, ale aj tepelné čerpadlá a iné obnoviteľné zdroje energie.

"K poukážkam na fotovoltiku sa mohli domácnosti dostať až v auguste, čo malo vplyv na celkový počet inštalácií," vysvetľuje Karaba. Práve preto by podľa SAPI mal štát nastaviť program Zelená domácnostiam tak, aby sa záujemcovia k poukážkam dostali bez zbytočných prieťahov a na základe dopredu daných časových podmienok.

Ak by ste mali takú možnosť, nainštalovali by ste si v domácnosti fotovoltické panely?

Aj tento rok pritom podľa asociácie môže dôjsť k prestoju, keďže je zrejmé, že peniaze v programe Zelená domácnostiam sa môžu čoskoro minúť. "Keďže presun eurofondov má svoje pravidlá, je otázne ako rýchlo sa podarí dohodnúť posilniť alokáciu v tomto inak veľmi úspešnom programe," upozorňuje Karaba.

Pribúdajú aj batériové úložiská

Dobrou správou je podľa asociácie nárast využívania batériových úložísk, ktoré slúžia na uskladnenie elektriny. V rámci tzv. samostatných batériových úložísk, teda úložísk, ktoré nie sú súčasťou elektrárne, minulý rok pripojili distribučné spoločnosti viac ako 20 MW kapacity. "Budúcnosť energetiky, nielen zelených zdrojov, je v rozvoji skladovania elektriny. Nielen veľké prečerpávacie elektrárne, ale aj batériové úložiská totiž dokážu pomáhať udržiavať stabilitu distribučných sietí," vysvetľuje Karaba.  

V tomto smere však asociácia vníma problém s nedostatkom dát o využívaní batériových úložísk na Slovensku. Niektoré distribučné spoločnosti totiž evidujú iba už spomínané samostatné úložiská, ktoré nie sú prepojené s výrobným zdrojom či už v domácnosti, alebo vo firmách. "Ak je batéria doplnok k zdroju na výrobu elektriny, niektoré distribučné spoločnosti neevidujú ich uvedenie do prevádzky. Štát tak reálne nemá prehľad o tom, akú skladovaciu kapacitu na Slovensku už máme v baterkách," upozorňuje J. Karaba.

Ako dodáva, batériové úložiská si inštalujú nielen firmy, ale aj domácnosti. Umožňujú im totiž  ušetriť aj na sieťových poplatkoch za elektrinu, ktorú mohli spotrebovať u vlastného zdroja v inom čase, v akom bola vyrobená. Firmy zároveň dokážu batériové úložiská využiť aj na iné energetické služby, napríklad poskytovanie flexibility alebo znižovanie rezervovanej kapacity.

Viac o téme: batériové úložisko , fotovoltická elektráreň , fotovoltické elektrárne , fotovoltické panely , fotovoltika , Ján Karaba , obnoviteľné zdroje energie OZE , OZE , Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie SAPI , výroba elektriny , Zelená domácnostiam

Súvisiace články

Aktuálne správy