Ťažba plynu v Severnej Amerike sa rozbieha na plné obrátky. V budúcom roku očakávajú rekord

Produkcia zemného plynu v USA a Kanade by mala pokračovať v raste a na budúci rok sa očakáva nový rekord, tempo rastu by sa však malo výrazne spomaliť. Dôvodom sú najmä očakávané komplikácie pri preprave plynovodmi a nedostatok exportných LNG terminálov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Potom, ako Rusko výrazne znížilo dodávky plynu do Európy, sa prudko zvýšil dopyt po surovine z iných oblastí. Vo veľkej miere z toho ťažia Spojené štáty a Kanada, pričom sa očakáva, že dopyt po plyne budú vykrývať aj v nasledujúcich rokoch. Krajiny zaznamenali podľa predbežných odhadov v tomto roku rekordnú spoločnú produkciu na úrovni 116 miliárd kubických stôp plynu denne (1 kubická stopa = 0,0283 m3), pričom podstatnú časť produkcie plynu zabezpečili USA.

Na budúci rok sa očakáva ďalšie zvýšenie ťažby, avšak rast bude iba mierny. V prípade USA sa počíta s produkciou okolo 100,4 miliardy kubických stôp denne, čo v prípade potvrdenia odhadu znamená rast o 2 %, uviedlo americké ministerstvo energetiky. Kanadská produkcia plynu by sa zasa podľa odhadov poradenskej firmy Rystad Energy mala zvýšiť z tohtoročného očakávaného rekordu na úrovni 18 miliárd na zhruba 19 miliárd kubických stôp denne.

Obmedzenia kvôli preprave

„Nie je to problém produkcie, ale infraštruktúry,“ povedal Alan Armstrong, šéf spoločnosti Williams, jednej z najväčších amerických firiem na prepravu zemného plynu. „Čaká nás obdobie, v ktorom bude produkcia obmedzovaná práve pre problémy s prepravou suroviny,“ dodal.

Napríklad Kanada je zhruba v polovici výstavby veľkého terminálu na export LNG, jeho dokončenie sa však očakáva o dva roky. Podobne je to aj v prípade USA. Od roku 2017 do konca roku 2021 rástol export LNG zo Spojených štátov v priemere o 96 % ročne. Toto tempo sa však v najbližšom období výrazne spomalí, keďže v budúcom roku sa nepočíta s otvorením ani jedného nového terminálu v USA.

Viac o téme: Kanada , plyn , skvapalnený zemný plyn LNG , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy