Taliansko by mohlo prestať vyrábať elektrinu z uhlia už v roku 2024, povedal minister

Taliansko by mohlo prestať používať uhlie na výrobu elektriny už v roku 2024, teda o rok skôr, ako bolo pôvodne na pláne. Povedal to dnes minister životného prostredia Gilberto Pichetto Fratin. Podmienkou podľa neho je, aby ceny plynu zostali na súčasnej úrovni, napísala agentúra ANSA. V Taliansku je teraz v prevádzke sedem uhoľných elektrární, z ktorých jedna patrí českej skupine Energetický a priemyselný holding (EPH).

„Zámerom je vynechať uhlie do roku 2025 alebo aj skôr, ja dúfam v roku 2024, ak ceny plynu vydržia,“ povedal na verejnej diskusii minister životného prostredia. Podľa neho sa Taliansko bude potom snažiť prestať využívať pri výrobe elektriny ropu a až o mnoho desaťročí neskôr aj plyn.

V Taliansku je v prevádzke sedem uhoľných elektrární

Oficiálne vládne dokumenty doteraz uvádzali ako dátum, kedy Taliansko prestane používať uhlie na výrobu elektriny, rok 2025. V súvislosti s rastom ceny plynu a obmedzením dodávok tejto komodity z Ruska sa vlani uvažovalo o predĺžení prevádzky talianskych uhoľných elektrární aj po tomto dátume. Taliansku sa však nakoniec podarilo nižšie dodávky z Ruska kompenzovať dovozom plynu z iných krajín, napríklad z Alžírska.

Podiel uhlia na výrobe elektriny v Taliansku predstavoval vlani 7,5 percenta, zhruba o tri percentuálne body viac ako v roku 2021. V Taliansku je v prevádzke sedem uhoľných elektrární. Jednu z nich, ktorá je na severozápade Sardínie, vlastní český EPH cez dcérsku taliansku spoločnosť EP Produzione. Elektráreň má inštalovaný výkon 599 MW.

Viac o téme: elektrina, plyn, Rusko, Taliansko, uhlie, výroba

Súvisiace články

Aktuálne správy