Slovensko sa priblížilo k azerbajdžanskému plynu. Odstrihne sa od ruského Gazpromu?

, Redakcia

Z bulharskej Sofie prišla v utorok nenápadná správa. Slovensko sa rukou dočasne povereného ministra hospodárstva Karela Hirmana podpísalo pod spoločné memorandum medzi prepravcami plynu viacerých krajín s azerbajdžanskou štátnou plynárenskou spoločnosťou SOCAR. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev pritom hovorí, že prvý plyn by mohol z jeho krajiny na Slovensko doputovať už koncom tohto roka. Ruské médiá zároveň hovoria, že Gazprom je tak na najlepšej ceste prísť aj o posledných zákazníkov z východnej Európy.

Memorandum o porozumení s azerbajdžanským štátnym podnikom SOCAR v utorok podpísali bulharský Bulgartransgaz, rumunský Transgaz, maďarský FGSZ a slovenský prepravca plynu eustream. Ide o pokračovanie iniciatívy „Solidarity Ring“ podporenej Európskou komisiou, ktorej cieľom je zvýšiť bezpečnosť dodávok zemného plynu pre Európsku úniu a zvlášť pre región strednej a juhovýchodnej Európy.

Ambíciou Azerbajdžanu je na základe memoranda rozšíriť svoj export do Európy cez prepojenia plynárenských sústav z doterajších 6 na 10 krajín. Prvý plyn by pritom podľa prezidenta Alijeva mohol z Azerbajdžanu na Slovensko doputovať už v tomto roku. A zo Slovenska môže putovať aj ďalej do Európy, vrátane Ukrajiny.

„Plyn prepravovaný z Azerbajdžanu na Slovensko by sa mohol ďalej dostať do ktorejkoľvek krajiny v rámci Európskej únie, keďže eustream má robustné kapacity smerom na všetky susedné trhy, vrátane Ukrajiny,“ konštatoval generálny riaditeľ eustreamu Rastislav Ňukovič.

Príde Gazprom aj o Slovensko a Maďarsko?

Pre Slovensko by tak išlo o ďalší významný krok k zabezpečeniu nezávislosti od ruských dodávok. Gazpromu tak podľa webu The Moscow Times hrozí, že stratí posledných veľkých zákazníkov vo východnej Európe, ktorí sú stále závislí od ruského plynu. „Maďarsko, ktoré dnes pokrýva 85 percent potrieb plynu z Ruska a Slovensko, na trhu ktorého Gazprom zaberá asi tretinu, začnú v najbližších mesiacoch nakupovať azerbajdžanský plyn,“ píše The Moscow Times.

Ruská štátna agentúra TASS zasa cituje azerbajdžanského prezidenta Alijeva, podľa ktorého je ambíciou aj na základe podpísaného memoranda dodávať plyn na Slovensko a do Maďarska už v tomto roku. „Azerbajdžanský plyn sa vyváža do Gruzínska, Turecka, Grécka, Bulharska, Talianska a od tohto roku aj do Rumunska. Do konca tohto roka, za predpokladu dostupnosti všetkých potrebných spojovacích plynovodov, plánujeme spustiť dodávky plynu do Maďarska a na Slovensko,“ vyhlásil azerbajdžanský prezident.

V strede prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev, vpravo dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Foto: eustream.sk

Azerbajdžan pritom na základe memoranda podpísaného v júli minulého roka s Európskou komisiou o strategickom partnerstve v oblasti energetiky plánuje do roku 2027 zdvojnásobiť dodávky plynu na európsky trh. Podľa Alijeva v roku 2021 Azerbajdžan dodal do Európy 8 miliárd metrov kubických plynu, v tomto roku je cieľom zvýšiť export na 12 miliárd metrov kubických.

Ak by sa tieto ambície naplnili, do Európy by smerovala polovica celkového exportu zemného plynu z Azerbajdžanu. Krajina bohatá na ložiská suroviny chce pritom export plynu aj naďalej zvyšovať. „Budeme zvyšovať ťažbu z existujúcich ložísk plynu. V najbližších rokoch počítame aj s ťažbou zemného plynu z nových ložísk,“ cituje ruská štátna agentúra TASS prezidenta Alijeva.

Viac o téme: Azerbajdžan , Eustream , Gazprom , Ilham Alijev , Karel Hirman , plyn , plynovod , Rastislav Ňukovič , ruský plyn , zemný plyn

Súvisiace články

Aktuálne správy