Ropa zdražuje kvôli vyhliadkam na redukciu úrokov v USA: Brent je blízko 80 dolárov

Ceny ropy dnes pokračujú v raste, nahor ich tlačia vyhliadky na znižovanie úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Severomorská ropa Brent krátko po 17.30 h SELČ vykazovala nárast o zhruba 1,6 percenta a blížila sa k 80 dolárom za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si pripisovala takmer 1,8 percenta a dostala sa nad 75 dolárov za barel.

Takmer dve tretiny ekonómov podľa prieskumu agentúry Reuters predpokladajú, že americká centrálna banka (Fed) v septembri začne znižovanie úrokových sadzieb. Nižšie úroky podporujú hospodársky rast, a tým aj dopyt po pohonných hmotách. Spojené štáty sú najväčšou ekonomikou a najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

V stredu ceny ropy stúpli o viac ako percento po predchádzajúcom zostupe na štvormesačné minimá. K tomuto poklesu prispela nedeľná dohoda skupiny OPEC+, ktorá síce predlžuje platnosť väčšiny ťažobných obmedzení do konca budúceho roka, no zároveň niektorým členom umožňuje od tohtoročného októbra časť obmedzení postupne odbúravať.Skupinu OPEC+ tvorí Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom. Skupina sa obmedzovaním ťažby už dlhší čas snaží podporovať ceny ropy a brániť previsu ponuky nad dopytom.

Viac o téme: Brent , ceny ropy , nárast , ropa , úroky , zdražovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy