Ropa padá: Obavy z recesie a rast zamestnanosti v USA tlačia na pokles cien

Ceny ropy v piatok (3. 2.) výrazne klesli. Dôvodom bolo zhoršenie vyhliadok dopytu, keďže investori čoraz viac počítajú s recesiou. Ďalším faktorom bolo posilnenie dolára potom, čo správa z amerického trhu práce ukázala nečakane prudké zrýchlenie tvorby pracovných miest. Ceny oboch referenčných druhov ropy za celý týždeň padli o viac než sedem percent.

Marcový kontrakt na americkú ropu WTI v piatok stratil 2,49 USD alebo 3,38 % a uzavrel na 73,39 USD (67,10 eura) za barel (159 litrov). Aprílový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent klesol o 2,23 USD alebo 2,71 % na 79,94 USD za barel.

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu šiestich svetových mien, sa v piatok zvýšil o 1,1 % na 102,90 bodu.

Piatková správa z amerického trhu práce bola obrovským prekvapením. Tvorba pracovných miest v USA sa na začiatku roka prudko zrýchlila a bola najvyššia od júla 2022. Nárast zamestnanosti prekonal všetky očakávania a miera nezamestnanosti prekvapivo klesla na takmer 54-ročné minimum.

Zaujímaš sa o ekonomiku? Vieš písať? Hľadáme práve teba.
Portál oPeniazoch.sk hľadá posily do svojho tímu. V prípade záujmu podrobnosti nájdeš na tejto webovej stránke.

Mimo poľnohospodárstva sa v januári v USA vytvorilo 517.000 nových pracovných miest. Ekonómovia v priemere počítali len so 187.000. Miera nezamestnanosti padla na 3,4 % z 3,5 % v predchádzajúcom mesiaci a dostala sa na najnižšiu úroveň od mája 1969. Ekonómovia prognózovali nárast na 3,6 %.

Viac o téme: Brent, ceny energií, komodity, ropa, WTI

Súvisiace články

Aktuálne správy