
Premiér Robert Fico (Smer-SD) vraj ide vo štvrtok (9. 1.) rokovať do Bruselu o tranzite plynu. Opäť chytá problém za chvost, navyše potom, ako ho sám vyvolal. Uviedol to predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka. Premiér podľa neho už stihol prehrať všetko – plyn, peniaze za tranzit aj rešpekt partnerov.
Na rokovanie mal Fico podľa Šimečku celé mesiace. „Lenže namiesto dobrých vzťahov s Kyjevom a EÚ sa vybral radšej ‚kolenačkovať‘ za diktátorom Putinom do Moskvy. Za tým Putinom, ktorého brutálne napadnutie Ukrajiny je samotným zdrojom celej plynovej krízy. Nehovoriac o tom, že práve Fico tu vládne väčšinu času a mal skoro 14 rokov na to, aby pre Slovensko zabezpečil nezávislosť od Ruska a diverzifikáciu dodávok plynu. On však ten čas prehajdákal,“ podčiarkol opozičný líder.
„A keď na ľudí dopadli dôsledky jeho nečinnosti, urážok aj jeho drahoty a chaosu, tak Slovensko opustil. Namiesto vládnutia nám posiela videá z vietnamského apartmánu, ktorý stojí vyše 6000 eur za jednu noc. Takýto premiér je Slovensku naozaj na nič. Našou úlohou je ho čo najskôr vymeniť vo voľbách,“ dodal Šimečka.
Záhada rokovania v Bruseli
Rokovanie vládnej delegácie o zastavení tranzitu plynu sa uskutoční vo štvrtok 9. januára v Bruseli. O zastavení dodávok plynu na Slovensko bude rokovať predseda vlády Robert Fico a ministerka hospodárstva Denisa Saková spolu s predstaviteľmi Európskej komisie. Rokovanie sa malo pôvodne konať v utorok, pričom k presunutiu došlo z dôvodu neúčasti ukrajinskej strany.

Ukrajina však tieto tvrdenia, že zmarila rokovania o energetických dodávkach v Bruseli, odmieta. Ako povedal ukrajinský veľvyslanec pri EÚ Vsevolod Čencov pre bruselský magazín Politico, neodrážajú totiž realitu. Samotné rozhovory podľa neho inicioval Kyjev, no nemali sa týkať tranzitu plynu, ale hrozieb zo strany Bratislavy.
Podarí sa ešte niekedy obnoviť tranzit plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko?
Iba niekoľko hodín pred uskutočnením rozhovorov vydala slovenská vláda stanovisko, podľa ktorého sa ich ukrajinská strana napokon nechystala zúčastniť, a preto Komisia rokovania zrušila.„Európska komisia však v spolupráci so zainteresovanými stranami hľadá náhradný termín, v ktorom by sa stretnutie mohlo uskutočniť. Hneď ako bude termín známy, budeme médiá informovať,“ uviedol Úrad vlády SR.
Čencov trvá na tom, že tieto tvrdenia SR sú nepravdivé a že bruselské stretnutie inicioval Kyjev. Diskusia sa však podľa jeho slov mala dotýkať varovaní zo strany slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), že môže zastaviť dodávky elektrickej energie na Ukrajinu. Okrem toho slovenská vláda avizovala možnosť zastavenia pomoci pre ukrajinských utečencov na Slovensku.
„Ukrajina spustila mechanizmus včasného varovania v súvislosti s dodávkami elektrickej energie po Ficových hrozbách o zastavení dodávok, a nie kvôli rokovaniam o tranzite plynu,“ povedal ukrajinský diplomat.Čencov tvrdí, že ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko sa na schôdzke v Bruseli plánoval zúčastniť, ale musel zostať na Ukrajine „z dôvodu zložitej situácie v energetickom sektore“. A namiesto toho, aby predstavitelia Komisie prijali návrh Kyjeva na online stretnutie, navrhli, aby sa rokovania presunuli na iný termín, zdôraznil veľvyslanec.