Rakúsko preskúma zmluvu o dodávkach plynu medzi OMV a Gazpromom

Rakúske ministerstvo pre ochranu klímy a energetiku zriadilo komisiu na preskúmanie zmluvy o dodávkach plynu medzi ruským koncernom Gazprom a domácou energetickou spoločnosťou OMV. Jej členovia budú môcť nahliadnuť do textu zmluvy, ktorej obsah bol doteraz známy len samotnej spoločnosti OMV, oznámila v utorok šéfka rezortu Leonore Gewesslerová. Informuje o tom správa z agentúry APA.

Zmluva medzi OMV a Gazpromom bola v roku 2018 predĺžená o dvanásť rokov z roku 2028 na rok 2040 za prítomnosti vtedajšieho rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza (ÖVP) a ruského prezidenta Vladimira Putina. Presný obsah zmluvy pozná len čiastočne štátom vlastnená spoločnosť OMV, nie však rakúska vláda alebo regulačný úrad E-Control. Známe je len to, že zmluva platí do roku 2040 a že obsahuje klauzulu „take-or pay“, čo znamená, že OMV zaplatí bez ohľadu na to, či odoberie dohodnuté množstvo plynu.

Komisia bude analyzovať, či existuje spôsob, ako vycúvať so zmluvy s Gazpromom. Posúdiť má aj politické okolnosti súvisiace s jej predĺžením. „Predĺženie zmluvy v roku 2018 bolo chybou,“ povedala na tlačovej konferencii ministerka Gewesslerová.

Komisia by mala o predbežných výsledkoch svojej práce informovať na jeseň, pričom záverečná správa by mala byť k dispozícii do konca roka.

Viac o téme: Gazprom , komisia , OMV , Rakúsko , vyšetrovanie , zmluva

Súvisiace články

Aktuálne správy