Pripravte sa na ďalšie zdražovanie! Plyn na burze síce lacnie, rast cien energií pre slovenské domácnosti to však nezastaví

, Redakcia

Ceny plynu pre Európu na plynárenskom uzle TTF v Holandsku zaznamenali v posledných mesiacoch solídny pokles. Dostali sa aj pod hranicu 30 eur za megawatthodinu a výrazne sa tak priblížili úrovniam, kde sa obchodovali aj pred vojnou na Ukrajine. Analytici VÚB banky však upozorňujú, že domácnosti stále môže čakať výrazné zdražovanie plynu.

Zemný plyn na burze naďalej zlacňoval aj v máji. S dodávkou v nasledujúcom mesiaci jeho cena na burze v Amsterdame, čo je východisková báza pre európsky trh, ku koncu mája predstavovala 26 až 27 eur za megawatthodinu. Budúcoročný kontrakt na pražskej burze, od ktorého sa odvíja regulácia cien domácností na Slovensku, zasa podľa analytikov VÚB banky poklesol pod 50 eur za megawatthodinu.

Na prvý pohľad sú to pekné čísla. Cena plynu totiž výrazne klesla, keď sa v Amsterdame vlani v lete obchodovala dokonca za 340 eur za megawatthodinu. Problém je ale v tom, že aj aktuálne ceny sú stále výrazne vyššie, ako napríklad pred pandémiou.

„Voči maximám z augusta je to pokles o 80 až 90 percent, no v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 ide stále o nárast o 100 percent a viac. Napriek poklesu trhových cien sa tak slovenské domácnosti na lacnejší plyn v budúcom roku tešiť nemôžu,“ uvádzajú vo svojom aktuálnom mesačníku analytici VÚB banky.

Tohtoročné zvýšenie ceny plynu pre regulované subjekty o necelých 12 percent tak podľa nich ani zďaleka nereflektuje aktuálne trhové ceny. Európska komisia pritom členské štáty vyzýva na ukončenie energetickej podpory domácností už v budúcom roku.

Porastú ceny na dvojnásobok?

To by však znamenalo potrebu zvýšenia cien plynu pre domácnosti na Slovensku o viac ako 100 percent. „My preto predpokladáme, že aj nová vláda, sformovaná po septembrových voľbách, sa bude snažiť domácnosti pred skokovitým nárastom cien plynu chrániť a rozloží ho zrejme do niekoľkých rokov,“ prognózujú analytici VÚB banky.

O potrebe ďalšej kompenzácie rastu cien energií v nasledujúcich rokoch pre domácnosti hovoril aj nový minister financií vo vláde odborníkov Michal Horváth. Čo však kabinet Ľudovíta Ódora navrhne zostáva aj vzhľadom na napätosť slovenských verejných financií a potrebu výrazne konsolidovať rozpočet otázne. Odkryť by to mali nasledujúce mesiace a rozhodujúci bude samozrejme postoj novej vlády zostavenej po septembrových voľbách.

Podľa analytikov VÚB banky by to však napríklad v prípade rozloženia očakávaného cenového nárastu až do roku 2027 znamenalo, že plyn by každý rok zdražel o zhruba 22 percent. Prirodzene, ak by prípadné prechodné obdobie bolo kratšie, nárast by musel byť každý rok vyšší.

„Samozrejme, trhové ceny sa budú v budúcnosti ešte meniť, no ich ďalší pokles už nepredpokladáme. Preto očakávame, že ceny plynu, ale možno aj elektrickej energie, budú slovenskú infláciu ťahať určite významne nahor aj v budúcom roku,“ píšu v mesačníku analytici VÚB banky.

Ako dodávajú, slovenský rast cien tak bude aj naďalej významne prevyšovať európsky priemer, ktorý by v budúcom roku mohol klesnúť k 2,5 percentám.

Viac o téme: analytici, ceny energií, ceny plynu, energetická kríza, inflácia, plyn, TTF, Všeobecná úverová banka VÚB

Súvisiace články

Aktuálne správy