Pozitívne správy pre motoristov: Benzíny aj nafta výrazne zlacneli

, Redakcia

Z čerpacích staníc na Slovensku po týždňoch stagnácie, resp. minimálnych pohybov cien, prichádzajú konečne pozitívne správy. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž v uplynulom týždni výraznejšie klesli ceny benzínov aj nafty. Ceny alternatívnych plynových palív sa naopak stabilizujú.

Z tradičných palív v uplynulom 11. tohtoročnom týždni najvýraznejšie klesli ceny 98 oktánového benzínu natural. V priemere sa podľa údajov štatistikov predával za 1,698 eur za liter, čo znamenalo oproti predchádzajúcemu týždňu zlacnenie o 0,058 eur, resp. 3,3 %.

Podobným tempom však klesala aj priemerná cena lacnejšieho 95 oktánového benzínu natural. Tá sa medzitýždenne znížila o 0,051 eur, teda o 3,27 %, na 1,511 eur za liter. Priemerná cena motorovej nafty sa oproti predchádzajúcemu týždňu znížila o 1,99 %, resp. o 0,031 eur, na 1,527 eur za liter.

Týždeň predtým pritom ceny tradičných palív na slovenských pumpách prevažne rástli. Klesla iba priemerná cena 95 oktánového benzínu natural zanedbateľných 0,1 %. Naopak 98 oktánový benzín natural zdražel o 0,4 % a motorová nafta dokonca o 0,8 %.

Výrazné zlacňovanie LNG sa zastavilo

Pri alternatívnych plynových pohonných látkach tentokrát také výrazné pohyby cien nenastali. Skvapalnený zemný plyn LNG po predchádzajúcom prudkom poklese v uplynulom týždni už zlacnel iba zanedbateľne o 0,001 eur, teda o 0,06 %, na 1,798 eur za kilogram.

Bez zmeny zostala cena skvapalneného ropného plynu LPG na úrovni 0,788 eur za liter. Výraznejšie zlacnenie tak vykázala iba cena stlačeného zemného plynu CNG, a to o 3,02 %, resp. o 0,05 eur, na 1,603 eur za kilogram.

Viac o téme: benzín, ceny energií, motorová nafta, pohonné hmoty, skvapalnený ropný plyn LPG, skvapalnený zemný plyn LNG, Štatistický úrad SR ŠÚ, stlačený zemný plyn CNG

Súvisiace články

Aktuálne správy