Padlo rozhodnutie ruského súdu: Zákaz pre ďalšiu slovenskú firmu a hrozba miliónovej pokuty!

, ČTK/red

Arbitrážny súd v Petrohrade zakázal slovenskej firme Východoslovenská energetika pokračovať v právnom spore s firmou Gazprom Export, ktorý s touto ruskou spoločnosťou vedie v Ženeve. Podobný verdikt ruský súd vyniesol len pred nedávnom aj v prípade ďalšej slovenskej spoločnosti ZSE.

Ak neuposlúchne, súd jej nariadi vyplatiť ruskému podniku pokutu 3,62 milióna eur. Informovala o tom vo štvrtok ruská tlačová agentúra TASS. Východoslovenská energetika žaluje Gazprom za nedodanie zemného plynu.

Východoslovenská energetika je energetická spoločnosť poskytujúca služby spojené so spotrebou elektriny a plynu. Firma spadá pod slovenský holding ZSE, ktorý je jedným z najväčších dodávateľov plynu a elektriny na Slovensku.

Podarí sa východoslovenským energetikom uspieť v spore s Gazpromom?

Gazprom Export, ktorý je exportnou divíziou ruskej štátnej plynárenskej firmy Gazprom, žiada ruský súd o podobné zákazy tiež pre ďalšie zahraničné firmy, vrátane českej energetickej spoločnosti ČEZ.

Tá vlani vo februári začala proti Gazpromu v Ženeve arbitrážne konanie pre krátenie dohodnutých dodávok plynu. Od ruského podniku žiada náhradu škody za viac ako miliardu korún.

Podobne dopadla aj ZSE

Rovnaké rozhodnutie súd v Petrohrade vyniesol aj v prípade ďalšej slovenskej energetickej spoločnosti ZSE len v máji tohto roka. Rovnako tak vyhovel žiadosti spoločnosti Gazprom Export, ktorá je exportnou divíziou ruskej štátnej plynárenskej firmy Gazprom. V prípade porušenia zákazu by ZSE podľa súdu mala zaplatiť ruskej firme 9,3 milióna eur a uhradiť súdne náklady 206 000 rubľov (zhruba 2080 eur).

ZSE pritom údajne od Gazpromu žiada za nedodaný plyn 9 miliónov eur. Samotná spoločnosť ZSE pritom aktuálne kroky Gazpromu nekomentuje. „K téme sa nebudeme vyjadrovať,“ uviedla pre web oPeniazoch.sk ešte koncom apríla po ZSE Energia.

Gazprom Export žiadal ruský súd o podobné zákazy tiež pre ďalšie zahraničné firmy, vrátane českej energetickej spoločnosti ČEZ. Tá vo februári začala proti Gazpromu v Ženeve arbitrážne konanie z dôvodu krátenia dohodnutých dodávok plynu, od ruského podniku žiada náhradu škody za viac než 40 miliónov eur. Podobným sporom čelí aj rakúska OMV.

Aktuálne súdne spory medzi ruským Gazpromom a jeho európskymi odoberateľmi plynu majú počiatky po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu vo februári 2022. Gazprom totiž obmedzoval dodávky do Európy, za čo európske firmy žiadali kompenzácie aj prostredníctvom príslušných arbitrážnych súdov. Problémy s dodávkami, rovnako ako aj súdne spory, sa následne po začiatku invázie na Ukrajinu ešte stupňovali.

Súčasné konanie Gazpromu a snahy o riešenie arbitrážnych sporov pred ruskými súdmi však stoja na otáznom základe. Podľa dobre informovaných zdrojov totiž kontrakty medzi európskymi odoberateľmi a ruským plynárenským monopolom definovali aj spôsoby riešenia takýchto sporov na určených súdoch, nie však pred ruskými orgánmi.

Viac o téme: České energetické závody ČEZ , energetika , Gazprom , OMV , súdny spor , Východoslovenská energetika VSE , Západoslovenská energetika ZSE , zemný plyn , ZSE Energia

Súvisiace články

Aktuálne správy