OPEC+ predĺži ťažobné škrty o rok: Cena ropy opäť stúpa

Saudská Arábia na budúci mesiac výrazne zníži produkciu ropy, pričom tento krok je nad rámec dohody členských štátov ropného zoskupenia OPEC+. Tie sa na ostatnom zasadnutí dohodli, že doterajšie produkčné škrty predĺžia o jeden rok, informuje správa agentúry Reuters.

Zoskupenie OPEC+, ktoré zahrnuje členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov na čele s Ruskom, sa v nedeľu (4. 6.) po siedmich hodinách rokovaní vo Viedni dohodlo, že pôvodné ťažobné škrty budú predĺžené do konca roka 2024. Pôvodne platili do konca tohto roka.

Okrem toho saudskoarabský minister energetiky, princ Abdulazíz bin Salmán oznámil, že Saudská Arábia zníži v júli svoju produkciu ropy zo zhruba 10 miliónov barelov denne (1 barel = 159 litrov) v máji na 9 miliónov barelov/deň. To predstavuje najvýraznejšiu redukciu za posledné roky. Ako uviedol, ropný trh potrebuje stabilizáciu.

Štáty OPEC+ sa na globálnej produkcii ropy podieľajú približne 40 %

Jeho rozhodnutia tak mávajú výrazný vplyv na vývoj cien. Keď Rijád a ďalší členovia OPEC+ v apríli oznámili dobrovoľné zníženie ťažby, správa nakrátko posunula cenu ropy Brent nahor zhruba o 9 USD. Neskôr však ceny ropy začali klesať, keď náladu na trhoch zhoršili obavy z oslabenia svetovej ekonomiky a poklesu dopytu po rope.

Od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári minulého roka západné štáty niekoľkokrát obvinili OPEC z manipulácie cien ropy a podkopávania svetovej ekonomiky tlačením cien nahor. Navyše producentov ropy obvinili aj z napomáhania Rusku.

Štáty OPEC však reagovali, že tlačenie peňazí západnými krajinami v poslednom desaťročí vyhnalo infláciu na vysokú úroveň a prinútilo ropných producentov konať, aby svoj kľúčový vývozný artikel udržali na adekvátnej hodnote.

Cena ropy vyskočila nahor

Ceny ropy vzrástli v pondelok o viac než dolár, pričom cena Brentu sa vrátila nad 77 USD za barel (1 barel = 159 litrov). Trhy tak zareagovali na rozhodnutie Saudskej Arábie znížiť produkciu ropy od budúceho mesiaca o milión barelov denne.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do 8.23 h SELČ 77,25 USD (71,77 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 1,12 USD (1,47 %). Predtým sa nakrátko dostala až na 78,73 USD/barel.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom dosiahla 72,85 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 1,11 USD alebo 1,55 %. Krátko predtým vyskočila na 75,06 USD/barel.

Saudská Arábia po zasadnutí členských štátov ropného zoskupenia OPEC+ v nedeľu (4. 6.) vo Viedni oznámila, že v júli zníži produkciu ropy z májových približne 10 miliónov barelov denne na 9 miliónov barelov/deň. Navyše ostatné krajiny OPEC+ sa dohodli, že platnosť doterajších ťažobných škrtov predĺžia až do konca roka 2024. Pôvodne mali platiť do konca tohto roka.

„Saudská Arábia má väčší záujem než väčšina ostatných členov mať ceny ropy nad 80 USD za barel,“ povedal analytik pre energetické trhy Suvro Sarkar z DBS Bank. Dodal, že pre Rijád je to dôležité, ak má udržať svoj rozpočet v rovnováhe.

Viac o téme: barel, Brent, ceny energií, OPEC+, ropa, Rusko, Saudská Arábia, ťažba, WTI

Súvisiace články

Aktuálne správy