Návrat do reality: Pohonné hmoty v Maďarsku po zrušení cenového stropu výrazne zdraželi

, ČTK/red

Maďarská rafinérska spoločnosť MOL po zrušení cenového stropu odporučila predávať liter benzínu v prepočte za zhruba 1,6 eura a liter nafty za 1,7 eura, čo je porovnateľné s cenami na Slovensku. V skutočnosti však motoristi v Maďarsku musia platiť za palivá ešte viac.

Pohonné hmoty na čerpacích staniciach v Maďarsku po utorkovom zrušení cenového stropu výrazne zdraželi. Maďarská ropná spoločnosť MOL odporučila predávať liter benzínu za 641 forintov (v aktuálnom prepočte 1,56 eur) a liter nafty za 699 forintov (1,7 eur). Podľa maďarských médií však dnes boli ceny na niektorých čerpacích staniciach ešte vyššie. Cenový strop, ktorý vláda zaviedla zhruba pred rokom, pritom predstavoval 480 forintov (1,17 eur) za liter benzínu aj nafty.

Zrušenie cenového stropu vláda oznámila v utorok neskoro večer. Prikročila k nemu na návrh spoločnosti MOL, ktorá už skôr varovala, že situácia okolo zásobovania pohonnými látkami v Maďarsku je kritická. Zahraničné podniky po vlaňajšom zavedení cenového stropu obmedzili dodávky palív do Maďarska, v poslednom čase situáciu podľa firmy MOL navyše skomplikovali snahy ľudí vytvárať si zásoby pohonných hmôt. „MOL je na konci svojich síl,“ vyhlásil v utorok generálny riaditeľ Zsolt Hernádi.

Ceny vyššie ako na Slovensku

Podľa maďarských médií dnes benzín na niektorých čerpacích staniciach stál okolo 700 forintov (1,7 eur) za liter a nafta dokonca viac ako 800 forintov (1,95 eur) za liter. Maďarská vláda zaviedla strop 480 forintov za liter vlani v novembri. Neskôr cenový strop zrušila pre automobily so zahraničnou poznávacou značkou a následne jeho platnosť obmedzila na automobily v osobnom vlastníctve, poľnohospodárske vozidlá a vozidlá taxislužby.

Pre porovnanie, priemerná cena za liter 95-oktánového benzínu bola na Slovensku podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu SR v týždni od 21. do 27. novembra tohto roka na úrovni 1,614 eur. Priemerná cena motorovej nafty v rovnakom období predstavovala 1,745 eur za liter.

Zrušenie cenového stropu oznámil šéf kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás, ktorý krok spojil so sankciami Európskej únie týkajúcimi sa ruskej ropy. „Zavedenie sankcií spôsobilo výrazné problémy so zásobovaním Maďarska energetickými surovinami,“ uviedol šéf kabinetu maďarského konzervatívneho premiéra Viktora Orbána. Zrušenie cenového stropu pri pohonných látkach sa zrejme odrazí vo vývoji maďarskej inflácie. Tá sa v októbri vyšplhala na 21,1 percenta, teda na najvyššiu úroveň v krajinách Visegrádskej skupiny (V4), kam patrí ešte Česká republika, Slovensko a Poľsko.

Viac o téme: benzín, cenový strop, Maďarsko, MOL, motorová nafta

Súvisiace články

Aktuálne správy