Európska komisia od začiatku sporu v súvislosti s prepravou ropy cez ropovod Družba na Slovensko rýchlo podnikla všetky potrebné kroky na riešenie tejto otázky. Pre spravodajcu TASR to vo štvrtok uviedol hovorca EK v nadväznosti na stredajšie vyhlásenie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára, že eurokomisia nekonala v súvislosti s prepravou ropy cez ropovod Družba a „naťahuje čas“.
„Európska komisia od začiatku rýchlo podnikla všetky potrebné kroky na riešenie tejto otázky. Situáciu pozorne sledujeme a vedieme neustály dialóg s Maďarskom a Slovenskom, ako aj s Chorvátskom a Ukrajinou. Zistili sme, že bezpečnosť dodávok ropy nie je ohrozená,“ opísal situáciu hovorca EK Olof Gill.
Hovorca exekutívy EÚ zároveň pripomenul, že ukrajinské orgány verejne – a aj Európskej komisii – potvrdili, že ruská spoločnosť Lukoil je jedinou spoločnosťou, na ktorú Ukrajina uvalila sankcie, a že obchodníci s ropou môžu pokračovať vo svojej činnosti na ukrajinskom území.
Bol postup Európskej komisie pri riešení problémov s ruskou ropou adekvátny?
„Vyjadrenie ministra Blanára len potvrdzuje predchádzajúce hodnotenie Európskej komisie, teda že Lukoil nie je jediným ruským dodávateľom ropy do Maďarska a na Slovensko,“ vysvetlil Gill.
Šéf slovenskej diplomacie v stredu oznámil, že preprava ropy cez ropovod Družba pre Slovensko je zabezpečená.
Blanár hovorí o naťahovaní času
„No nie vďaka Európskej komisii, ktorá doteraz nekonala a naťahuje čas. K riešeniu a pomoci pre obyvateľov Slovenska a Maďarska napriek porušeniu Asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ neprispela a nepomohla. Nečakali sme na Európsku komisiu a hľadali sme riešenie, ktoré zabezpečí pokračovanie dodávok ropy,“ uviedol Blanár.
Vysvetlil, že po tom, ako ukrajinská strana pridala na zoznam sankcií aj tranzit ropy vlastnenej Lukoilom a Slovensku s Maďarskom boli tieto dodávky pozastavené, došlo k uzavretiu dohody medzi maďarskou spoločnosťou MOL, ktorej členom je aj rafinéria Slovnaft, dodávateľmi ropy a prevádzkovateľmi ropovodu.
Majiteľom ropy sa na bielorusko-ukrajinskej hranici stane MOL a ruská ropa potečie aj na Slovensko, čo je podľa Blanára „dobrá správa pre slovenských motoristov a celý hospodársky sektor“.