Namiesto ruského plynu LNG: Nový terminál v nemeckom ústí Nord Streamu získal povolenie na skúšobnú prevádzku

Plávajúci terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v severonemeckom Lubmine, za ktorým stojí spoločnosť Deutsche ReGas, získal povolenie na skúšobnú prevádzku. Oznámilo to v stredu ministerstvo pôdohospodárstva a ochrany klímy v Meklenbursku-Prednom Pomoransku, ktoré podmienky na spustenie terminálu posudzovalo.

Prevádzka sa tak môže začať už tento mesiac. Do regiónu v stredu skoro ráno priplával prvý tanker s LNG, na palube má uskladnených 140 000 metrov kubických skvapalneného plynu. „Zariadenie v Lubmine vykonáva vysoko zložité technické procesy, ktoré sa musia pred trvalým sprevádzkovaním vyskúšať,“ reagoval na predbežné povolenie minister pôdohospodárstva a ochrany životného prostredia Meklenburska-Predného Pomoranska Till Backhaus.

Štátny úrad pre poľnohospodárstvo a životné prostredie, ktorý je súčasťou ministerstva, vydal súhlas na skúšobné splynovanie LNG. Výsledky skúšobnej prevádzky Backhaus očakáva v januári. Na trvalú prevádzku bude terminál potrebovať konečný súhlas. Backhaus tiež povedal, že LNG považuje iba za most na ceste k energeticky čistým zdrojom energie. „Musíme čo najrýchlejšie opustiť využívanie fosílnych palív a prejsť na zelený vodík,“ povedal.

Pred týždňom v piatok do Lubminu priplávala špeciálna loď Neptune, ktorá bude slúžiť ako zariadenie na opätovné prevedenie LNG do plynného skupenstva. V stredu z Egypta dorazil tanker Seapeak Hispania s prvým nákladom skvapalneného plynu pre lubminský terminál. Tento tanker bude slúžiť aj ako plávajúce úložisko LNG. Podmienky v Lubmine totiž neumožňujú, aby mohli priplávať aj veľké tankery. LNG sa preto z väčších plavidiel bude prekladať do menších tankerov, ktoré potom energetickú surovinu do Lubminu dopravia.

Plánujú vyše dvojnásobnú kapacitu

Terminál Neptune bude mať v Lubmine ročnú kapacitu asi 5,2 miliardy metrov kubických plynu, čo podľa firmy Deutsche ReGas postačí na ročné zásobovanie asi dvoch miliónov domácností. V budúcom roku by ale spoločnosť chcela pripojiť ďalšiu plávajúcu jednotku s ročnou kapacitou sedem miliárd kubických metrov, ktorá ale nebude umiestnená v prístave, ale na mori. Takéto riešenie umožní dopravu LNG aj väčšími tankermi. K tomuto druhému plávajúcemu terminálu na mori bude podľa plánov ReGasu v roku 2024 pripojený aj Neptune, čím sa celková kapacita splynovania LNG zvýši na 14,2 miliardy metrov kubických.

Terminál v Lubmine je významný pre zásobovanie severu a východu Nemecka plynom. Výhodný je napríklad aj pre Českú republiku, ak by chcela jeho kapacitu využívať. Či sa tak stane, bude závisieť od dodávateľov a trhu, o využití plynu totiž Deutsche ReGas nerozhoduje. Lubmin je dôležitým distribučným uzlom plynárenskej infraštruktúry, ústi tam teraz nefunkčný nemecko-ruský plynovod Nord Stream, čo projekt terminálu na LNG využíva. V lubminskom prístave je už hotové potrubie, ktorým bude možné plyn posielať do plynovodov OPAL a NEL. Produktovod OPAL vedie plyn do Saska a odtiaľ plynovodom Gazela do Českej republiky. NEL spája Lubmin s Dolným Saskom a tamojším hlavným nemeckým zásobníkom v Rehdene.

Viac o téme: LNG terminál , Nemecko , Nord Stream , skvapalnený zemný plyn LNG

Súvisiace články

Aktuálne správy