Hrozby žalôb poslancov OĽaNO neodradili: Mimoriadnu daň namierenú na Slovnaft chcú zvýšiť a predĺžiť

, TASR/red

Takzvaný solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií, ktorý Národná rada (NR) SR schválila v závere minulého roka, by sa mohol zvýšiť z 55 % zisku na 70 %. Zároveň by mal platiť nielen za zdaňovacie obdobie minulého roka, ale aj v tomto roku.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o solidárnom príspevku z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií, ktorý predložili do parlamentu poslanci za hnutie OĽaNO.

Mimoriadne zdanenie sa dotkne najmä bratislavskej rafinérie Slovnaft a podľa poslancov je cieľom návrhu „navrátiť úpravu zdaňovacieho obdobia a výšku sadzby príspevku podľa pôvodného vládneho návrhu tohto zákona“. Zákon schválil parlament 22. decembra 2022 so zmenami, ktoré vyplynuli z rokovaní výborov.

I keď zavedenie solidárneho príspevku vyplýva z nariadení EÚ, zdanenie v aktuálnej výške Slovnaft odmietol a zvažuje podanie žaloby na arbitrážny súd.

Hrozby žalôb

Poslancov OĽaNO od návrhu tak neodradili ani hrozby žalôb, či už od samotného Slovnaftu, ale aj od jeho materského koncernu MOL. Maďarská ropná spoločnosť pritom údajne už pracuje na žalobe na slovenskú vládu práve za mimoriadny odvod zo zisku, ktorý v decembri schválila Národná rada SR.

Portál euractiv.com v tejto súvislosti citoval hovorcu Slovnaftu Antona Molnára, podľa ktorého právnici spoločnosti analyzujú celý proces prijímania právnej normy najmä v kontexte diskusie v parlamente, kde vtedajší minister financií Igor Matovič prezentoval opatrenie ako nariadenie proti maďarským vlastníkom. „Práve z toho hľadiska si myslíme, že v prípadnom súdnom spore budeme úspešní,“ uviedol Molnár.

Matovič sa však vyjadril, že sa prípadného súdneho sporu s rafinériou Slovnaft o výšku mimoriadneho odvodu označovaného ako solidárny príspevok neobáva. Argumentoval nariadením Rady (EÚ) a porovnateľnou sadzbou navrhovanou v ďalších krajinách Únie.

Otázne je, akú má aktuálny poslanecký návrh šancu na úspech, vzhľadom na pomery v parlamente po vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera.

Viac o téme: Anton Molnár , arbitráž , dane , energetická kríza , Igor Matovič , mimoriadny odvod , MOL , Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti OĽaNO , Slovnaft , žaloba

Súvisiace články

Aktuálne správy