Hodnota globálnych trhov s emisnými kvótami v minulom roku dosiahla rekord

Hodnota globálnych trhov s emisnými kvótami v minulom roku dosiahla rekordných 881 miliárd eur, v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa zvýšila o dve percentá. S odvolaním sa na dáta spoločnosti LSEG to dnes uviedla agentúra Reuters. Najväčší trh emisných kvót prevádzkuje Európska únia.

Mnohé krajiny a regióny zaviedli systémy obchodovania s emisiami (ETS), aby stanovili cenu emisií oxidu uhličitého (CO2), a motivovali tak firmy k investíciám do nízkouhlíkových technológií. To im má pomôcť splniť ich klimatické ciele.

Na globálnych trhoch vlani zmenili majiteľa povolenky asi na 12,5 miliardy ton emisií oxidu uhličitého, čo bolo zhruba rovnako ako v roku predchádzajúcom. Hodnotu trhov zvýšili rekordné ceny vo viacerých obchodných systémoch, napríklad v Európe a v Severnej Amerike.

Najhodnotnejším trhom bol v minulom roku obchodný systém ETS, ktorý prevádzkuje Európska únia. Jeho hodnota sa zvýšila o dve percentá na 770 miliárd eur. Na hodnote globálneho trhu tak mal únijný systém podiel 87 percent. Cena povoleniek v EÚ vlani vo februári stúpla na rekordných viac ako 100 eur za tonu. Ku koncu roka však klesol pre slabý dopyt od priemyselných odberateľov a z energetického sektora. Klesajúci trend pokračoval aj začiatkom tohto roka, keď sa cena znížila pod 60 eur za tonu.

„Ekonomický rast pravdepodobne zostane v najbližšom čase v celej Európe pomalý a očakáva sa, že to povedie k ďalšiemu poklesu dopytu z mnohých priemyselných odvetví, ktorých sa únijný systém ETS týka,“ uvádza sa v správe. Hodnota britského trhu s povolenkami sa vlani znížila, a to o 22 percent na 36,4 miliardy eur. Cena sa v priemere pohybovala okolo 65 eur za tonu, čo je približne o 34 percent menej, ako bol priemer v roku 2022.

V Severnej Amerike vlani ceny na hlavných trhoch stúpli na rekord. V prípade systému nazvaného Západná klimatická iniciatíva dosiahli 39 USD za tonu a v rámci Regionálnej iniciatívy pre skleníkové plyny viac ako 15 USD za tonu. Ceny v čínskom národnom systéme vlani v októbri stúpli na rekordných 80,51 jüanov. Hodnota severoamerických trhov vlani predstavovala celkovo 71,4 miliardy eur. Hodnota čínskeho trhu potom 2,3 miliardy eur.

Viac o téme: emisie oxidu uhličitého CO2, emisné kvóty, Európska únia, globálne trhy, rekord

Súvisiace články

Aktuálne správy