Gazprom dodal do Číny plynovodom Sila Sibíri rekordné množstvo plynu za deň

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v pondelok dodala do Číny plynovodom Sila Sibíri rekordný objem plynu za deň. Firma to podľa médií oznámila v utorok, keď je druhým dňom na návšteve Moskvy čínsky prezident Si Ťin-pching. Plynovod Sila Sibíri vedie cez ruský Ďaleký východ na severovýchod Číny a Gazprom má monopol na vývoz plynu z Ruska sieťou potrubí.

Gazprom na otázku agentúry AFP odmietol oznámiť presné množstvo prepravenej suroviny. Sú to podľa neho obchodné informácie, ktoré nezverejňuje.

Čínsky prezident sa na návšteve Moskvy zameriava na posilnenie diplomatických a ekonomických väzieb, vrátane tých v odvetví energetiky. V pondelok dlho hovoril so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom pri neformálnom stretnutí.

Rusko sa už niekoľko rokov usiluje o zvýšenie dodávok plynu do Číny. Vývoz plynu do západných krajín prudko klesol po vlaňajšej invázii ruských síl na Ukrajinu, po ktorej Západ uvalil na Rusko sériu obchodných i diplomatických sankcií.

Vlani dosiahli dodávky suroviny plynovodom Sila Sibíri z ruského Ďalekého východu do Číny maximum 15,5 miliardy metrov kubických. Do roku 2025 plánuje Moskva prostredníctvom tejto infraštruktúry znásobiť export 2,5-krát na 38 miliárd metrov kubických ročne. Putin v článku, ktorý Kremeľ zverejnil v nedeľu večer, označil plynovod Sila Sibíri za „obchod storočia“.

Moskva a Peking by mohli čoskoro dokončiť gigantický projekt „Sila Sibíri 2“. Tento plynovod povedie z Ruska cez Mongolsko do provincie Sin-ťiang na severozápade Číny. Mal by mať kapacitu 50 miliárd metrov kubických ročne, čo je takmer toľko ako podmorský plynovod Nord Stream z Ruska do Nemecka. Jeho kapacita predstavuje 55 miliárd metrov kubických za rok, po sabotáži z vlaňajšieho septembra je ale mimo prevádzky.

Viac o téme: Čína, Gazprom, plyn, plynovod, Rusko, Sila Sibíri

Súvisiace články

Aktuálne správy