Európska komisia navrhuje, že po roku 2035 umožní predaj áut na syntetické palivá

Európska komisia (EK) navrhuje, že po roku 2035 umožní predaj nových osobných áut so spaľovacími motormi, ale len v prípade, že budú využívať len syntetické palivá. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters. Tá sa odvoláva na dokument, ktorý načrtáva návrhy komisie nemeckému ministerstvu dopravy. Nemecko patrí spolu s Českom medzi členské krajiny Európskej únie, ktoré pre autá na syntetické palivá presadzujú výnimku zo zákazu predaja nových osobných áut so spaľovacími motormi po roku 2035.

Podľa nových návrhov komisie by predaj áut na syntetické palivá mohol byť povolený, ak budú tieto autá disponovať technológiou, ktorá im zabráni využívať iné palivá, píše Reuters. Syntetické palivá, niekedy označované ako e-palivá, sa vyrábajú chemickou cestou, nie z ropy. Ich spaľovanie produkuje výrazne čistejšie emisie a vhodný výrobný proces z nich robí uhlíkovo neutrálne palivo.

Členské krajiny EÚ začiatkom marca pre výhrady niektorých štátov odložili konečné schválenie normy, ktorá má od roku 2035 výrazne predražiť emisie z automobilovej dopravy, a prakticky tým znemožniť predaj nových áut so spaľovacím motorom.

Viac o téme: Európska komisia EK, spaľovacie motory, syntetické palivá

Súvisiace články

Aktuálne správy