Európe prialo počasie, spotreba plynu v novembri výrazne klesla

Dopyt domácností je stále veľmi citlivý na počasie, výraznejším zdrojom úspor tak podľa ekonóma spoločnosti Barclays Marka Cusa Babica v budúcnosti bude priemysel.

Spotreba plynu v európskych krajinách sa tento rok v novembri znížila o 24 percent v porovnaní s novembrovým priemerom z rokov 2019 až 2021. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje výpočty vychádzajúce z údajov európskeho združenia prevádzkovateľov sietí pre prepravu plynu ENTSOG. Pokles spotreby tak síce spomalil z októbrových 29 percent, zostal však vysoko nad cieľom Európskej únie zredukovať spotrebu o 15 percent. EÚ tento cieľ vyhlásila v reakcii na obmedzenie dodávok plynu z Ruska.

Český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela začiatkom decembra uviedol, že spotreba plynu v ČR sa v novembri medziročne znížila zhruba o pätinu. K úsporám podľa neho prispelo predovšetkým individuálne šetrenie obyvateľov.

„Európska spotreba plynu klesla z dvoch dôvodov. Mierne teploty zo začiatku jesene výrazne utlmili dopyt zo strany domácností a vysoké ceny podkopali dopyt zo strany priemyselného sektora,“ uviedol podľa agentúry Reuters ekonóm Mark Cus Babic zo spoločnosti Barclays. „Dopyt domácností je stále veľmi citlivý na počasie, takže predpokladáme, že výraznejším zdrojom úspor v budúcnosti bude priemysel,“ dodal.

S chladom rast spotreby

Od polovice novembra sa pre chladnejšie počasie začala zvyšovať spotreba plynu pre vykurovanie domácností. V poslednom novembrovom týždni pokles spotreby plynu v Európe oproti dlhodobému priemeru predstavoval iba 18 percent a predbežné údaje signalizujú, že začiatkom decembra spotreba plynu naberala na intenzite, píše Reuters.

Na vysokej úrovni sa navyše drží dopyt po plyne na výrobu elektriny, pretože mnoho jadrových reaktorov vo Francúzsku zostáva pre údržbárske práce mimo prevádzky a produkciu z elektriny z obnoviteľných zdrojov podkopáva nedostatok vetra. Európske krajiny sa teraz snažia znižovať tiež spotrebu elektriny. Tá podľa výpočtov Reuters v novembri klesla o deväť percent oproti priemeru z rokov 2015 až 2021.

„Riziko fyzického nedostatku energie v Európe bolo pravdepodobne odvrátené, naďalej sa však domnievame, že veľmi vysoké ceny budú tlmiť spotrebu aj priemyselnú výrobu v eurozóne,“ uviedol Cus Babic.

Naplnené zásobníky

Európskym krajinám sa pred tohtoročnou zimou podarilo naplniť zásobníky plynu, a to najmä vďaka dodávkam skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov. Podľa odborníkov však problémy okolo dodávok plynu ešte nie sú definitívne zažehnané. Plnenie zásobníkov po tohtoročnej zime by mohol komplikovať okrem iného zvýšený dopyt po energii zo strany Číny, kde sa očakáva oživovanie ekonomiky vďaka uvoľňovaniu koronavírusových reštrikcií.

Spoločnosť Trafigura, ktorá je jedným z najväčších obchodníkov s komoditami na svete, vo štvrtok uviedla, že Európa bude musieť v budúcom roku doviezť „obrovské objemy“ LNG, aby kompenzovala výpadok v dodávkach zemného plynu z Ruska. Ceny plynu v Európe budú podľa nej musieť zostať vysoké, aby prilákali dodávky LNG, ktoré by inak zamierili na iné odbytiská vo svete.

Vývoj ceny plynu TTF za posledný rok

Zdroj: tradingeconomics.com

Veľkoobchodná cena zemného plynu pre európsky trh v kľúčovom virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku sa v prvej polovici novembra vrátila pod 100 eur za megawatthodinu (MWh). Odvtedy však výrazne vzrástla, hore ju tlačí príchod chladnejšieho počasia. Dnešné obchodovanie plynární cena termínového kontraktu s dodaním v januári zakončila na zhruba 146 eurách za MWh.

Situácia okolo dodávok ruského plynu sa skomplikovala, keď Rusko tento rok vo februári začalo útok na Ukrajinu a Európska únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií. Rusko obmedzovanie dodávok odôvodňuje technickými problémami spôsobenými sankciami. Európska únia však tvrdí, že technické problémy sú len zámienkou a že Moskva používa plyn ako zbraň na presadenie svojich záujmov.

Viac o téme: dodávky plynu , energetická kríza , energetické úspory , ENTSOG , Európska únia EÚ , plyn , skvapalnený zemný plyn LNG , zásobníky plynu

Súvisiace články

Aktuálne správy