Európa dopláca na vojnu aj chladné počasie: Ceny plynu smerujú k ročným maximám!

Cena plynu pre európsky trh sa pohybuje v blízkosti maxima od vlaňajšieho decembra, megawatthodina (MWh) sa predáva takmer za 48 eur, ukazujú obchodné dáta. S chladným počasím tiež rýchlejšie ubúda plynu v zásobníkoch, Česká republika ich má plné z menej ako 80 percent, priemer za Európskou úniou je nad 84 percentami.

Krátko pred poludním sa cena termínového kontraktu na plyn s dodaním v januári pohybovala vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku blízko 47,40 eura za MWh a oproti predchádzajúcemu dňu vykazovala pokles o 2,3 percenta. Nad 45 eur bola cena suroviny na dodanie v nasledujúcich mesiacoch až do júla, ceny pre druhý polrok boli nižšie iba nepatrne. Ceny v TTF sú pre európsky trh určujúce.

Európa až do začiatku vojny na Ukrajine z februára 2022 odoberala plyn najmä z Ruska a čiastočne z Nórska. Po začatí ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu ale začala energetické suroviny z Ruska odmietať a nahrádzať dovozom odinakiaľ, najmä skvapalneným zemným plynom (LNG) zo Spojených štátov. Podľa analytikov sa však v USA zvyšujú náklady na výstavbu terminálov, takže projekty v USA budú menej konkurencieschopné.

„Máme v USA veľa plynu, ale skutočne lacného plynu už tak veľmi nie,“ povedal agentúre Reuters Jason Feer zo spoločnosti Poten & Partners. Ceny zemného plynu by sa podľa neho mohli na americkom trhu výrazne zvýšiť pre vyšší dopyt od exportérov, nárast vo využití elektriny a potrebu výrazných investícií do infraštruktúry.

Budú ceny plynu pre Európu ďalej rásť?

Na americkom trhu sa cena plynu v súčasnosti pohybuje tesne nad tromi dolármi za milión britských termálnych jednotiek (mmBtu), čo po prevode zodpovedá cene 9,75 eura za megawatthodinu. Na európskom trhu je teda plyn aktuálne asi päťkrát drahší ako na trhu v USA.

Európska únia mala k utorku tohto týždňa zásobníky plynu plné na 84,65 percenta, ukazujú údaje spoločnosti Gas Infrastructure Europe (GIE). Česká republika je teda s naplnenosťou zásobníkov na 79,49 percenta pod unijným priemerom, naopak Nemecko s naplnenosťou na 90,27 percenta nad priemerom.

Sme na pokraji ďalšej krízy?

Agentúra Bloomberg v novembri napísala, že Európa už čelí ďalšej energetickej kríze. Spomenula okrem iného fakt, že zásobníky s plynom sa kvôli chladnejšiemu počasiu vyprázdňujú rýchlejšie ako obvykle a že spolu s tým sa zvyšujú ceny plynu. To vyvoláva spomienky na rok 2022, keď sa ceny plynu krátkodobo veľmi výrazne zvýšili po začatí ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu.

K nervozite prispieva aj pravdepodobné prerušenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu. Na konci roka totiž skončí platnosť päťročnej zmluvy medzi Kyjevom a Moskvou, na základe ktorej Ukrajina umožňovala tranzit ruského plynu cez svoje územie do Európskej únie. Ukrajina však dala opakovane najavo, že nemá záujem zmluvu predĺžiť. Čo sa stane s dodávkami ruského plynu po 31. decembri tohto roka, stále nie je jasné.

Na vrchole energetickej krízy v roku 2022 Nemecko nariadilo na účely skladovania urýchlené nákupy plynu na globálnom trhu, kde boli v tom čase rekordné ceny. V snahe dostať späť aspoň časť týchto dodatočných vysokých nákladov, zaviedol Berlín poplatok za skladovanie plynu, píše Bloomberg. Poplatok musia platiť obchodníci alebo plynárenské firmy za dodávky, ktoré idú cez nemecké územie.

Nemecký poplatok ostro kritizujú vnútrozemské štáty, najmä Česko, Rakúsko a Slovensko, ktorým poplatok zvyšuje cenu odoberaného plynu. Nemecká vláda im sľúbila, že poplatok zruší, po rozpade vládnej koalície však nie je jasné, či a kedy návrh prejde parlamentom. Proti postupu Nemecka pri týchto tranzitných poplatkoch má výhrady tiež Európska komisia.

V Nemecku, kde mnoho tovární muselo pre vysoké náklady na energie zastaviť alebo obmedziť výrobu, rýchlejšie čerpanie plynu zo zásobníkov naznačuje, že tlak na najväčšiu európsku ekonomiku by mohol pretrvávať už tretí rok v rade. „Znovu budú najviac trpieť energeticky náročné ekonomiky na čele s Nemeckom. Jeho ekonomika už má pritom problémy v automobilovom, chemickom a strojárskom sektore,“ povedal Ole Hansen z finančného ústavu Saxo Bank.

Viac o téme: ceny plynu , Európa , Rusko , ruský plyn , Spojené štáty americké USA , zima

Súvisiace články

Aktuálne správy