Dovoz ruského plynu do EÚ vlani vzrástol o 18 percent

Dovoz ruského plynu do Európskej únie sa vlani zvýšil o 18 percent, a to napriek plánu regiónu dodávky fosílnych palív z Ruska do roku 2027 postupne ukončiť. Podiel na raste mali hlavne Taliansko, Česká republika a Francúzsko, uvádza vo svojej analýze inštitút Ember. Ceny plynu v EÚ potom boli podľa správy vlani o 59 percent vyššie než v čase pred ruskou vojenskou inváziou na Ukrajinu.

Dovoz vlani vzrástol, aj keď dopyt po energii sa nezvýšil. Analýza tiež ukazuje, že EÚ plánuje zvýšiť kapacitu pre dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) o 54 percent, hoci by dopyt po dovoze plynu mal zostať do roku 2030 stabilný a hoci existujú dostupné alternatívne riešenia. Hrozí tak budovanie nadbytočnej infraštruktúry.

„Je škandalózne, že EÚ stále dováža ruský plyn,“ povedal analytik Emberu Pawel Čiyžak. „Namiesto toho, aby členské štáty investovali do skutočných riešení, ako sú obnoviteľné zdroje energie a energetická účinnosť, a odrezali sa tak od ruského dovozu, plytvajú peniazmi na drahé kapacity LNG, ktoré ani nebudú využité,“ dodal Čižak.

Spojené štáty zvyšujú kapacity na vývoz skvapalneného zemného plynu

Ember tiež varuje, že ani dodávky zo zahraničných zdrojov mimo Ruska nemusia byť úplne bezpečné. Spojené štáty síce zvyšujú kapacity na vývoz LNG, je však riskantné spoliehať sa kvôli zvýšenému geopolitickému napätiu na dodávky z USA. Európska únia navrhla plány na financovanie zahraničnej infraštruktúry LNG a podpísanie dlhodobých zmlúv ako spôsob, ako sa postupne odstrihnúť od ruského plynu, to však môže viesť k ďalšej závislosti od potenciálne nespoľahlivých exportérov, upozorňuje Ember.

Nárast dovozu ruského plynu podčiarkuje podľa analytika XTB Jiřího Tylečka pretrvávajúce problémy v európskej energetickej bezpečnosti. „Dovoz ruského LNG láme rekordy. Dôvodov je hneď niekoľko, avšak tým najdôležitejším je cenová atraktivita. Biznis je veľmi pragmatický a dovozca príliš nezaujíma, či je odber ruského plynu politicky problematický alebo nie. Dovozcovia sú ekonomicky racionálni, a ak neexistujú právne prekážky, ako napríklad embargo, potom sa na dovoz lacnejšieho ruského plynu sústredia. Na ruku tomuto prístupu ide rastúci dopyt v Európe,“ povedal ČTK Tyleček.

Členské štáty môžu stále dovážať ruský plyn pomocou rôznych kľučiek

Európsky prístup hodnotí Tyleček ako pokrytectvo, keď sa politici na jednej strane tvária, že sa s Ruskom neobchoduje, ale na druhej strane nechávajú súkromné firmy s tým, že nie je spôsob, ako tento obchod zastaviť.

Správa inštitútu Ember tiež uvádza, že dovoz ruského plynu sa zvýšil napriek zámeru Európskej komisie ukončiť do roku 2027 závislosť od ruských fosílnych palív. Správa upozorňuje, že EÚ stále nemá právne záväzný cieľ ani zverejnený plán postupného ukončenia. Členské štáty môžu stále dovážať ruský plyn pomocou rôznych kľučiek aj v prípadoch, keď sú zavedené obmedzenia, napríklad využívaním tieňových plavidiel alebo nepriamym nákupom.

Spoluautorka analýzy Tatiana Mindeková dodala, že bez politiky obmedzujúcej tok ruského plynu do členských štátov hrozí, že EÚ tento rok opäť zvýši svoju závislosť od dodávok z Ruska.

Viac o téme: ceny plynu , Európska únia EÚ , Rusko , ruský plyn , sankcie , skvapalnený zemný plyn LNG

Súvisiace články

Aktuálne správy