Čo by pre naše atómky znamenal výpadok elektriny ako v Španielsku? Takýto máme krízový plán!

autor logo


Redakcia, ČTK

Masívny výpadok elektriny v Španielsku pred pár dňami ochromil okrem iného verejnú dopravu, chod firiem či fungovanie služieb. Čo by však podobný výpadok znamenal pre atómové elektrárne na Slovensku? Úrad jadrového dozoru (ÚJD) upokojuje verejnosť a tvrdí, elektrárne u nás sú na podobné výpadky pripravené a sú schopné bezpečne fungovať aj v prípade rozsiahleho výpadku vonkajšej elektrickej siete.

V reakcii na nedávny masívny výpadok elektrickej energie v Španielsku a Portugalsku, Úrad jadrového dozoru SR informuje na svojej webovej stránke, že projekty jadrových elektrární u nás s takouto mimoriadnou udalosťou rátajú a sú pripravené viaceré možnosti na zabezpečenie nevyhnutného napájania jadrovej elektrárne, potrebného najmä na chladenie aktívnej zóny reaktorov.

Každý blok našich jadrových elektrární je samostatne pripojený cez dva blokové transformátory a rozvodňu do slovenskej elektrizačnej sústavy. „V prípade poškodenia alebo vypnutia tohto pripojenia blok prechádza do režimu vlastnej spotreby, kedy je znížený výkon reaktora a turbín len na pokrytie vlastnej spotreby bloku,“ upozorňuje úrad.

V prípade odstavenia bloku nevyhnutnú vlastnú spotrebu bloku preberá rezervné napájanie z vonkajšej 110 kV linky. Pre prípad, že je aj táto linka nedostupná, sú všetky bloky vybavené trojicou bezpečnostných dieselgenerátorov, z ktorých každý jeden samostatne postačuje na odstavenie a dochladenie bloku do bezpečného stavu.

Pripravený je plán aj pre ťažké havárie

„Okrem týchto dieselgenerátorov je každý dvojblok JE Mochovce a Bohunice vybavený ďalším dieselgenerátorom pre tzv. ťažké havárie (stav, kedy dochádza k taveniu paliva v reaktore) a niekoľkými mobilnými dieselgenerátormi, ktoré je možné pripojiť na ľubovoľnú rozvodňu v elektrárni,“ dodáva ÚJD.

Rovnako je aj personál blokových dozorní jadrových elektrární pripravený na zvládanie všetkých možných situácií a pravidelne precvičuje neštandardné stavy a poruchy zariadení, a teda aj rozpad vonkajšej siete. Využíva sa na to plnorozsahový simulátor jadrovej elektrárne, ktorý verne napodobňuje prevádzku jadrovej elektrárne, vrátane všetkých systémov a procesov, ktoré sa v nej odohrávajú.

„Tieto opatrenia zabezpečujú, že jadrové elektrárne sú schopné bezpečne fungovať aj v prípade rozsiahleho výpadku vonkajšej elektrickej siete,“ uzatvára úrad.

Zvládli by naše atómky bez väčších problémov masívny výpadok elektriny v krajine?

Španielsko postihol masívny výpadok elektriny 28. apríla tohto roka. Španielska vláda tento týždeň definitívne vylúčila kybernetický útok ako možnú príčinu tohto výpadku, ktorý ochromil prevádzku na celom Pyrenejskom polostrove. Blackout sa začal šíriť z juhu krajiny, kde ako prvá prestala dodávať do siete elektrinu stanica v Granade, uviedla podľa španielskych médií ministerka pre ekologickú transformáciu a podpredsedníčka vlády Sara Aagesenová.

Čo môže byť za týmto výpadkom a čo sa vlastne v Španielsku dialo, si môžete prečítať v pokračovaní článku.

1/2

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: atómové elektrárne , energetika , OZE , Španielsko , Úrad jadrového dozoru SR ÚJD , výpadok prúdu

Súvisiace články

Aktuálne správy