Ceny ropy zaznamenali mierny pokles: Cena Brentu sa pohybuje okolo 76,50 USD za barel

Ceny ropy zaznamenali v utorok mierny pokles, keď obavy z vývoja svetovej ekonomiky mali na trhy väčší vplyv, než oznámenie Saudskej Arábie o najvýraznejšom znížení produkcie za posledné roky. Informuje o tom správa agentúry Reuters a údaje agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do 7.00 h SELČ 76,53 USD (71,59 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 18 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom dosiahla 71,92 USD/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou znamená pokles o 23 centov.

V pondelok (5. 6.) však cena Brentu zaznamenala počas dňa rast až o 2,60 USD a cena WTI o 3,30 USD, keď trhy bezprostredne reagovali na správu Rijádu, že od júla zníži ťažbu ropy o milión barelov denne na približne 9 miliónov barelov/deň. Ku koncu obchodovania sa však rast cien skorigoval a Brent aj WTI uzatvorili obchodný deň miernejším rastom.

Trhy teraz čakajú najmä na rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed), či na svojom júnovom zasadnutí úrokové sadzby zvýši alebo ich ponechá na nezmenenej úrovni. Väčšina obchodníkov predpokladá, že Fed rast úrokových sadzieb preruší. Pravdepodobnosť takéhoto vývoja je stanovená na 77 %. Zároveň sa čaká na informácie z Číny o vývoji obchodu za máj. Tieto údaje, ktoré Peking zverejní v stredu (7. 6.), naznačia dopyt po rope v druhej najväčšej ekonomike sveta.

Viac o téme: Brent , cena , pokles , produkcia , ropa , vývoj

Súvisiace články

Aktuálne správy