Ceny ropy vzrástli o vyše 2 %: Cena Brentu sa pohybuje okolo 81,50 dolárov za barel

Ceny ropy v pondelok vzrástli o viac než 2 %, pričom cena Brentu sa pohybuje okolo 81,50 USD za barel (159 litrov). Trhy tak reagovali na správu o očakávanom výraznom raste dopytu po pohonných látkach počas letnej motoristickej sezóny v USA. Tieto očakávania mali na vývoj cien ropy výraznejší vplyv než posilnenie dolára, či predpoklad, že americká centrálna banka ponechá úrokové sadzby na nezmenenej úrovni dlhšie, než sa pôvodne odhadovalo.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste dosiahla do 19.04 h SELČ 81,49 USD (75,76 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 1,87 (2,35 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s júlovým kontraktom dosiahla 77,55 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 2,02 USD (2,67 %). V obidvoch prípadoch smerujú ceny ropy k najvyššej uzávierke od 31. mája.

Ceny ropy výrazne ovplyvnila správa banky Goldman Sachs o očakávanom výraznom raste dopytu po pohonných látkach. Ten by mal v 3. kvartáli viesť k deficitu na trhu s ropou na úrovni 1,3 milióna barelov denne. V dôsledku toho analytici Goldman Sachs očakávajú, že cena Brentu dosiahne v 3. kvartáli 86 USD/barel.

Brent, cena ropy, ropa, WTI, Ukrajina, vojna
Foto: pixabay.com/drpepperscott230

Trhy teraz čakajú na výsledky zasadnutia americkej centrálnej banky, ktoré sa uskutoční 11. a 12. júna. Po skončení zasadnutia Fed oznámi svoje rozhodnutie, čo sa týka úrokových sadzieb. Očakáva sa však, že banka ich ponechá na pôvodnej úrovni.

Viac o téme: Brent , ceny ropy , nárast , ropa

Súvisiace články

Aktuálne správy