Ceny ropy vzrástli: Brent smeruje prvýkrát tento rok k rastu za celý mesiac

Ceny ropy zaznamenali v piatok mierny rast, pričom cena Brentu smeruje k prvému celomesačnému rastu od začiatku roka. Náladu na trhu do veľkej miery ovplyvnil tento týždeň prudký pokles ropných zásob v USA.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v auguste (kontrakt exspiruje v piatok) dosiahla do 6.44 h SELČ 74,56 USD (68,17 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 22 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 69,91 USD/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje rast o 5 centov.

Vo štvrtok (29. 6.) ukončili ceny ropy v obidvoch prípadoch obchodovanie rastom a v obidvoch prípadoch teraz smerujú k rastu aj za celý mesiac. Rast sa očakáva vyše 2,5 %. V prípade Brentu to bude prvý celomesačný rast cien v tomto roku, v prípade ropy WTI druhý, keď prvý zaznamenala v apríli. Na druhej strane, aj keď sa za mesiac jún predpokladá rast cien Brentu aj WTI, za 2. kvartál smeruje cena Brentu k poklesu o 6 %. Ešte výraznejší kvartálny pokles ceny sa odhaduje pri WTI, a to o 7 %.

V minulých dňoch náladu na trhoch v nemalej miere ovplyvnil prudký pokles ropných zásob v USA. Zásoby klesli v týždni do 23. júna o 9,6 milióna barelov, zatiaľ čo analytici oslovení agentúrou Reuters počítali s poklesom o 1,8 milióna barelov. Navyše, trhy podporili aj informácie zo štvrtka, že americká ekonomika vzrástla v 1. kvartáli výraznejšie, než sa pôvodne uvádzalo. Na rozdiel od druhého odhadu z mája, ktorý poukazoval na rast na úrovni 1,3 %, vzrástla ekonomika USA v 1. štvrťroku o 2 %.

Viac o téme: cena , mesiac , ropa , svet , vývoj , vzrast

Súvisiace články

Aktuálne správy