Ceny ropy v závere týždňa vzrástli: Naďalej prevládajú obavy z ponuky

Ceny ropy v piatok (15. 9.), posledný deň tohto obchodného týždňa, vzrástli. A zvýšili sa aj za celý týždeň, už tretíkrát po sebe. Podporila ich napätá ponuka na trhu pre zníženie produkcie v Saudskej Arábii a v Rusku a optimizmus v súvislosti s dopytom v Číne. Informujeme o tom na základe správy Reuters.

Obavy z ponuky sú aj naďalej hnacou silou cien ropy, keďže Saudská Arábia a Rusko oznámili, že predlžujú dobrovoľné zníženie ťažby dohromady o 1,3 milióna barelov denne do konca tohto roka. A zároveň lepšie ako očakávané údaje o priemyselnej výrobe a maloobchodnom predaji v Číne podporili rast cien ropy, keďže ekonomické podmienky v krajine, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete, sa považujú za kľúčové pre dopyt po zvyšok tohto roka.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v októbri uzavrel v piatok obchodovanie pri cene 90,77 USD (85,17 eura). To bolo o 61 centov alebo približne 0,7 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa zvýšila o 23 centov alebo 0,3 % a uzavrela obchodovanie na úrovni 93,93 USD za barel.

Oba kontrakty za celý týždeň zdraželi približne o 4 %.

1 EUR = 1,0658 USD)

Viac o téme: americká ľahká ropa, ceny ropy, ropa, ruská ropa

Súvisiace články

Aktuálne správy