Ceny ropy sa menili iba minimálne: Za celý týždeň opäť smerujú k rastu

Ceny ropy v piatok klesli, pokles bol však minimálny a ceny sa naďalej pohybujú v blízkosti niekoľkotýždňových maxím. Navyše, za celý týždeň smerujú k rastu, už štvrtému po sebe. Vývoj na trhu do veľkej miery ovplyvňuje výrazný pokles ropných zásob v USA a očakávania vysokého dopytu po pohonných látkach počas letnej motoristickej sezóny.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 13.28 h SELČ 87,29 USD (80,82 eura) za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 14 centov (0,16 %).Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom dosiahla 83,86 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke zo stredy (3. 7.) to znamená pokles o dva centy, alebo 0,02 %. Vo štvrtok sa v USA pre oslavy Dňa nezávislosti neobchodovalo.

Za celý týždeň však ceny ropy opäť smerujú k rastu. Ak sa odhad potvrdí, bude to znamenať týždenný rast štvrtý týždeň po sebe.Vývoj na trhu tento týždeň výrazne ovplyvnili údaje amerického ministerstva energetiky o vývoji ropných zásob v Spojených štátoch. Podľa údajov Úradu pre energetické informácie (EIA), ktorý spadá pod ministerstvo energetiky, klesli zásoby ropy v USA v týždni do 28. júna o 12,2 milióna barelov.

ropa, cena ropy, Brent, WTI, ropné vrty
Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/RetinaCreative

Pokles bol tak podstatne výraznejší, než odhadovali analytici, ktorí počítali s poklesom iba o 680.000 barelov. Údaje ministerstva prekonali aj skorší odhad Amerického ropného inštitútu (API), ktorý uviedol, že zásoby ropy v USA klesli približne o 9 miliónov barelov.

Viac o téme: cena , ceny ropy , nárast , ropa

Súvisiace články

Aktuálne správy