Ceny ropy rastú: Čaká sa zachovanie ťažobných obmedzení skupiny OPEC+

Ceny ropy sa dnes zvyšujú. Očakáva sa, že skupina OPEC+ tento týždeň ponechá v platnosti doterajšie obmedzenia dodávok suroviny na trh. Severomorská ropa Brent krátko po 16.00 h SELČ vykazovala nárast o zhruba pol percenta a pohybovala sa neďaleko 83,5 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si pripisovala zhruba 1,8 percenta a dostala sa nad 79 dolárov za barel.

Skupina OPEC+, ktorú tvorí Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom, bude v nedeľu rokovať o svojej ťažobnej politike. OPEC+ už dlhšie obmedzuje dodávky ropy na trh, snaží sa tak podporovať ceny suroviny a brániť previsu ponuky nad dopytom.

Okrem perspektív na pokračujúce obmedzovanie ťažby skupinou OPEC+ tlačia ceny ropy nahor aj nádeje na silný dopyt po pohonných hmotách v Spojených štátoch počas letnej motoristickej sezóny. USA sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Brent, cena ropy, ropa, WTI, Ukrajina, vojna
Foto: pixabay.com/drpepperscott230

„Ropa sa v poslednom čase nachádza vo fáze oživenia,“ uviedol podľa agentúry Reuters analytik Charalampos Pissouros z maklérskej spoločnosti XM. Analytik Tamas Varga z firmy PVM však poukázal na pretrvávajúce obavy, že úrokové sadzby v Spojených štátoch zostanú ešte dlhší čas na vysokej úrovni. Vysoké náklady na pôžičky zvyčajne podkopávajú hospodársky rast, a tým aj dopyt po pohonných hmotách.

Viac o téme: americká ľahká ropa WTI , ceny ropy , dodávky , OPEC+ , ropa , WTI

Súvisiace články

Aktuálne správy