Ceny pohonných látok sa v uplynulom týždni na Slovensku takmer nezmenili. Ako sme na tom v porovnaní so susedmi?

, Redakcia

Priemerné ceny pohonných látok na slovenských čerpačkách zostali v 22. tohtoročnom týždni bez výraznejších zmien. Nepokračovali vo výraznejšom zdražovaní z týždňa predtým. Lacnejší 95-oktánový benzín a motorová nafta mierne zlacneli, 98-oktánový benzín naopak o niečo zdražil.

Motoristi v uplynulom týždni tankovali za zhruba rovnaké ceny, ako týždeň predtým. Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, priemerná cena 95-oktánového benzínu natural v 22. tohtoročnom týždni klesla o 0,25 %, teda o 0,004 eur, na 1,585 eur za liter. Priemerná cena drahšieho 98-oktánového benzínu zase naopak stúpla o 0,28 %, resp. o 0,005 eur, na 1,782 eur za liter.

Využívate možnosť tankovania v susedných krajinách v prípade priaznivejších cien?

Priemerná cena motorovej nafty na benzínových pumpách na Slovensku v 22. týždni rovnako ako v prípade 95-oktánového benzínu mierne klesla. Podľa štatistikov totiž nafta medzitýždenne zlacnela o 0,28 %, teda o 0,004 eur, na 1,425 eur za liter.

Týždeň predtým sa priemerná cena 95-oktánového benzínu znížila o 1,5 %. Podobným spôsobom sa vyvíjala aj cena 98-oktánového benzínu, ktorá medzitýždenne klesla o 1,2 %. V zdražovaní pokračovala aj motorová nafta, a to o 0,4 %.

Výraznejší pohyb iba pri cenách LNG

Pri alternatívnych plynových palivách bol vývoj cien podobne ako v prípade benzínu a nafty zväčša bez výraznejších zmien. Výnimkou bol skvapalnený zemný plyn LNG, ktorého priemerná cena za kilogram sa medzitýždenne znížila o vyše 2 %, teda o 0,032 eur, na 1,551 eur.

Cena za liter skvapalneného ropného plynu LPG sa zvýšila len minimálne o 0,14 %, teda o 0,001 eur, na 0,692 eur. Stlačený zemný plyn CNG podobne zdražel len minimálne. Jeho priemerná cena sa medzitýždenne zvýšila o 0,13 %, teda o 0,002 eur, na 1,502 eur za kilogram.

Ako sme na tom v porovnaní so susedmi?

Podľa údajov k 5. júnu pritom mohli motoristi natankovať 95-oktánový benzín lacnejšie vo všetkých susedných krajinách Európskej únie. Najlacnejší bol v Poľsku. V prípade nafty sa dalo lacnejšie ako na Slovensku natankovať najmä v Českej republike, ale tiež v Poľsku. LPG bol zase lacnejší v Poľsku.

Podrobné mapy a porovnania cien benzínu, nafty a LPG v Európskej únii nájdete v našom pravidelnom prehľade TU

Viac o téme: benzín, ceny, ceny energií, motorová nafta, pohonné hmoty, skvapalnený ropný plyn LPG, skvapalnený zemný plyn LNG, Štatistický úrad SR ŠÚ, stlačený zemný plyn CNG

Súvisiace články

Aktuálne správy