
Slovenský regulátor upozorňuje, že náhrada ruského potrubného plynu dovozom LNG môže viesť k prudkému rastu cien. Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík hovorí o možnom dvojnásobnom zdražení a varuje, že alternatívne trasy nemajú dostatočnú kapacitu. Konkurencia z Ázie a povinné skladovanie plynu môžu ceny ešte viac nafúknuť.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na svojom webe upozorňuje, že zastavenie tranzitu plynu potrubím cez Ukrajinu vedie k výraznému zvýšeniu cien plynu pre SR i EÚ. Zároveň môže priniesť aj komplikácie spojené s pokusmi nahradiť dovoz ruského potrubného plynu do EÚ a SR.
-
Pamätáte sa, kto bol zobrazený na dvadsaťkorunáčke? Otestujte svoje vedomosti o slovenských bankovkách! (kvíz)
-
Minister práce predstavil dlho očakávanú pomoc rodinám: Na toto sa môžu tisícky domácností tešiť!
-
Obľúbený mobilný operátor mení cenník aj balíčky služieb: Niekde ceny dvíha, inde ich uberá!
Stopka pre ruský plyn cez Ukrajinu tak môže znamenať aj nárast cien pre odberateľov na Slovensku. „Nahradiť sa dá všetko, aj dovoz ruského plynu potrubím cez Ukrajinu dovozom LNG, ale otázka je za akú cenu a koľko to bežných odberateľov plynu v SR a EÚ bude nakoniec stáť. Zatiaľ to vyzerá na dvojnásobný nárast ceny plynu,“ vyčíslil predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.
Čaká slovenských odberateľov nárast cien plynu po zastavení dodávok cez Ukrajinu?
Regulačný úrad zároveň dodáva, že zastavenie tranzitu cez Ukrajinu vedie k výraznému zvýšeniu cien plynu a vyšším nákladom na jeho prepravu. Dovoz LNG, ktorý v roku 2024 tvoril zhruba 40 % dodávok plynu do EÚ, je síce alternatívou, no jeho vyššia cena a volatilita predstavujú výzvu. Konkurenčný dopyt z Ázie navyše tiež zvyšuje tlak na trhové ceny.
Súčasné kapacity sú nedostatočné
„Alternatívne trasy pre potrubný plyn, ako napríklad TurkStream, majú obmedzenú kapacitu a nedokážu plne nahradiť tranzit cez Ukrajinu. SR sa dnes môže spoliehať na svoje zásoby plynu a dovoz cez maďarsko-slovenské prepojenie, čo však nie je dlhodobo udržateľné. Povinné skladovanie plynu podľa nariadení EÚ môže navyše v letných mesiacoch ešte viac zvýšiť ceny,“ dodáva Holjenčík.
ÚRSO zdôrazňuje, že vyššie ceny plynu ovplyvňujú aj konkurencieschopnosť európskych podnikov. Závislosť od LNG môže viesť k podobnej situácii, aká bola v minulosti s ruským plynom. „Regulátor preto apeluje na posilnenie dodávok plynu plynovodmi a na hľadanie udržateľných riešení pre energetickú bezpečnosť v EÚ,“ uzatvára regulačný úrad.