
Spotrebiteľské ceny benzínov v 50. týždni nepatrne klesli. Cena 98-oktánového benzínu bola na desaťtýždňovom minime, 95-oktánový benzín a naftu, ktorej cena sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom nezmenila, si motoristi mohli kúpiť za najnižšie ceny za posledný mesiac. Rovnaká zostala aj cena stlačeného zemného plynu (CNG), zvýšila sa, naopak, cena skvapalneného ropného plynu (LPG) a cena skvapalneného zemného plynu (LNG).
Cena najčastejšie používaného 95-oktánového benzínu vzrástla o 0,2 centa na 1,505 eura za liter. Podobne, o 0,2 centa na 1,7 eura za liter, zlacnel aj 98-oktánový benzín. Cena nafty v minulom týždni stagnovala na úrovni 1,459 eura za liter. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Ceny plynov zaznamenali odlišné cenové výkyvy. LNG sa predával drahšie, kilogram stál 1,687 eura, čo je takmer o dva centy viac ako pred týždňom. Cena LPG nepatrne vzrástla o 0,1 centa na 0,753 eura za liter. Plyn CNG ostal na niekoľkotýždňovej hodnote, kilogram za 1,552 eura.
Z alternatívnych pohonných látok sa plyn bioLNG predával za 2,422 eura za kilogram, keď medzitýždňovo zdražel o 6,4 centa. Vodík sa predával za stabilných 21,6 eura za kilogram a cena elektrickej energie slúžiaca na nabíjanie elektromobilov bola na úrovni 0,41 eura za 1 kWh (rýchlosť nabíjania AC).
Vybrané pohonné látky sa počas 50. týždňa blížili cenám z predchádzajúceho roka. Motorová nafta je lacnejšia o 3,3 %, 98-oktánový benzín bol na rovnakej úrovni ako pred rokom, 95-oktánový benzín bol lacnejší iba o 0,5 %. Cena plynu LPG bola medziročne vyššia o 6,7 % a LNG o 0,5 %. Naopak, plyn CNG bol oproti vlaňajšku lacnejší o 8,7 %.
Ropa zdražovala
Ceny ropy v danom týždni zaznamenali výrazný rast, pričom dosiahli úroveň 74,48 dolárov za barel. Tento trend bol však následne tlmený a aktuálne ceny klesli pod 73 dolárov za barel. Rast cien bol podľa analytika XTB Mareka Nemkyho podporený najmä oznámenými fiškálnymi stimulmi v Číne pre nadchádzajúci rok, ktoré zvýšili očakávania trhu týkajúce sa budúcej spotreby.
V priebehu tohto týždňa však ceny mierne klesali, a to predovšetkým po zasadnutí americkej centrálnej banky (Fed). Tá rozhodovala o úrokových sadzbách a poskytla verejnosti aktualizované ekonomické projekcie na ďalšie roky. "Napriek zníženiu úrokových sadzieb, čo zvyčajne podporuje spotrebu, dlhodobé projekcie Fedu naznačili, že ďalšie znižovanie sadzieb bude pomalšie, než investori očakávali. Tento pomalší výhľad na uvoľňovanie menovej politiky mal negatívny vplyv na očakávanú spotrebu, čo spôsobilo pokles cien ropy," tvrdí Nemky.
Cenami však mieša aj najväčšia ázijská ekonomika. Z Číny pritom prišli v predchádzajúcich dňoch zmiešané ekonomické dáta. Priemyselná produkcia síce rástla solídnym tempom 5,4 percenta medziročne, čo bolo v súlade s očakávaniami, no spotreba domácností zaostávala. Maloobchodné tržby rástli len o 3 percentá medziročne, čo je výrazne menej než očakávané tempo 5 percent, a predstavuje sklamanie pre investorov.
Kľúčovú úlohu pre ceny na slovenských čerpačkách však hrajú veľkoobchodné ceny palív v Rotterdame. Tie mierne rastú, čo môže signalizovať nepatrné zvýšenie cien palív v nadchádzajúcom týždni. "Tento nárast je však len minimálny, a preto by išlo skôr o kozmetické úpravy. Trh naďalej zostáva v bočnom trende, pričom momentálne neexistujú výrazné faktory, ktoré by naznačovali zásadný rast alebo pokles cien ropy na medzinárodnom trhu. Do ďalších týždňov tak očakávam relatívne stabilný vývoj cien," dodal analytik XTB Marek Nemky.
[XTB je obsahovým partnerom webu oPeniazoch.sk]