Britské domácnosti napriek zníženiu stropu zrejme čaká rast cien energií

Britský energetický regulátor Ofgem od apríla zníži cenový strop k účtom za energie pre domácnosti. Oznámil to vo svojom pondelňajšom oznámení. Britským spotrebiteľom opatrenia ale od vysokých cien príliš neuľavia, účty za energie pre typickú domácnosť v úhrne totiž o 20 percent stúpnu, ak neprídu ďalšie opatrenia, uviedol Ofgem.

Ofgem zníži cenový limit zo súčasnej ročnej úrovne 4279 libier na úroveň 3280 libier pre typickú domácnosť používajúcu dva druhy palív. Opatrenie má odrážať nedávny pokles veľkoobchodných cien energií.

Suma 3280 libier ukazuje, koľko by spotrebitelia so základnou tarifou svojich dodávateľov energie zaplatili, keby nebola zavedená vládna záruka ceny energie (EPG). Vládne EPG má ale pri priemernej spotrebe na začiatku apríla vzrásť na 3000 libier zo súčasných 2500 libier za rok. V apríli sa skončí aj ďalší režim vládnej podpory pre najzraniteľnejších spotrebiteľov, uviedla agentúra Reuters.

„Hoci veľkoobchodné ceny klesli, cenový strop sa ešte neznížil pod plánovanú úroveň garantovanej ceny za energie. To znamená, že podľa súčasnej politiky účty v apríli opäť porastú,“ povedal výkonný riaditeľ Ofgem Jonathan Brearley. „Viem, že pre mnoho domácností bude táto správa hlboko znepokojujúca,“ dodal.

Viac o téme: cenový strop, ceny energií, domácnosti, Veľká Británia

Súvisiace články

Aktuálne správy