Komu bude štát prispievať na energie? Regulačný úrad rieši dilemu energetickej chudoby!

, Redakcia

Na Slovensku chýba legislatívna definícia energetickej chudoby, čo komplikuje adresnú pomoc domácnostiam. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upozorňuje na potrebu spolupráce viacerých rezortov a volá po zásadných legislatívnych zmenách, ktoré by priniesli spravodlivejší systém podpory.

Hlavným problémom súčasného stavu je podľa regulačného úradu to, že stále neexistuje jednotná definícia energetickej chudoby, a to na úrovni celej Európskej únie. ÚRSO o tom informuje na svojom webe.

„Za veľký problém považujem fakt, že v súčasnosti chýba jednotná definícia energetickej chudoby na úrovni Európskej únie. To znamená, že každý členský štát si musí túto otázku vyriešiť sám. Slovensko zatiaľ nemá legislatívne upravený koncept energetickej chudoby, hoci my ako ÚRSO sme v minulosti vypracovali návrhy definícií a predložili ich vládam SR už v rokoch 2014 a 2022,“ pripomína predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.

Podarí sa kompetentným vhodným spôsobom zadefinovať energetickú chudobu?

Zodpovednosť za riešenie energetickej chudoby je v súčasnosti na Slovensku rozdelená medzi regulačný úrad, ministerstvá hospodárstva, financií, sociálnych vecí a rodiny. Nájsť riešenie znamená podľa ÚRSO odvahu vypracovať a presadiť zásadné zmeny v primárnej legislatíve SR. Regulačný úrad zároveň poukazuje na problematiku spravodlivosti pri určovaní domácností spadajúcich do energetickej chudoby.

Ako nájsť spravodlivý meter?

„Zoberme si príklad. Ten kto má bazén má dnes nižšiu spotrebu energií ako ten, ktorý býva vo viac generačnom dome na východe Slovenska. Pretože robí aj úsporné opatrenia. Alebo keď máte veľký dom a odberné miesto je napísané na starú mamu a tá poberá len dôchodok, samozrejme, spadá do energetickej chudoby. Ale v domácnosti s ňou žije ďalších päť ekonomicky aktívnych ľudí, to už ale niekto nesleduje. Sú na to mechanizmy a treba na to roky príprav. Nájsť spravodlivý meter je skoro nemožné. Stále niekto cez sito prepadne. Úrad nemôže ísť do toho sám,“ upozorňuje šéf regulačného úradu.

Regulačný úrad zároveň tvrdí, že bude pokračovať vo svojom úsilí o riešenie energetickej chudoby a vyzýva na intenzívnu spoluprácu všetkých zúčastnených rezortov.

Plošná pomoc by mala skončiť

Slováci sa aj v tomto roku ešte môžu tešiť zo zastropovaných cien energií. Na svojich faktúrach za teplo, plyn či elektrinu tak zásadné zmeny neuvidia, a to bez ohľadu na vývoj trhových cien komodít. Postarala sa o to v závere vlaňajška vláda, keď ceny energií zastropovala. Už od budúceho roka by sa však situácia mala zmeniť a k pomoci s cenami energií by sa mali dostať len vybrané skupiny spotrebiteľov. Vláda tak stojí pred otázkou, ako stanoviť nejakú hranicu, ktorá určí, komu ešte pomoc patrí a komu už nie.

Viac o téme: energetická chudoba , Európska únia EÚ , Jozef Holjenčík , Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ÚRSO

Súvisiace články

Aktuálne správy