Analytici varujú: Zabudnite na lacnú ropu, jej cena môže opäť atakovať aj hranicu 100 dolárov za barel

Keď OPEC+ oznámil začiatkom apríla zníženie produkcie, každý očakával nárast cien ropy. To sa skutočne udialo. A hoci sme aktuálne svedkami korekcie cien na trhoch, podľa analytikov by mala jej cena v nasledujúcich mesiacoch ďalej stúpať. Odvážnejšie predpovede hovoria aj o opätovnom atakovaní hranice 100 dolárov za barel.

Začiatkom marca spôsobili obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky prudký pokles cien ropy. K makroekonomickým faktorom sa pridalo aj uvoľňovanie strategických rezerv v USA a Francúzsku, čo ešte viac navýšilo ponuku na trhu. Na tento vývoj prekvapivo prudko reagovala Organizácia krajín vyvážajúcich ropu so spriatelenými štátmi známa ako OPEC+. Tá počas prvých aprílových dní vyhlásila obmedzenie novej ťažby dokopy o 3,6 milióna barelov denne. Obrat v ťažobnej politike zabral.

Rozhodnutie vytlačilo klesajúce ceny ropy nahor a prinieslo zmenu v cenovom trende. Kým ešte v polovici marca sa cena ropy WTI pohybovala okolo 66 dolárov za barel, v apríli prekročila hranicu 83 dolárov. Aktuálne sa obchoduje pri úrovni 75 dolárov za barel. Európsky benchmark Brent bol koncom minulého týždňa o čosi vyššie pri úrovni 78 dolárov.

https://datawrapper.dwcdn.net/ccp2B/1/

Hlavným dôvodom zníženia produkcie krajín OPEC+ bola podľa analytikov príliš veľká ponuka na komoditných trhoch. Tá tlačila ceny čierneho zlata nadol, čo nevyhovovalo najmä Saudskej Arábii. Rozpočet blízkovýchodného kráľovstva je nastavený na očakávanú cenu 75 dolárov za barel a nižšia cena by znamenala potenciálne problémy pre štátnu pokladnicu.

Obavy ropného kartelu nie sú jediným dôvodom pohybov. Dopyt po rope podporili aj silné dáta z čínskej ekonomiky. Tie ukázali, že z Číny možno očakávať vysoký dopyt po nerastnej surovine a jej výraznejší pokles sa naďalej odkladá.

Stávky na pokles a odolné banky

Podľa medializovaných informácií k prudkému nárastu cien ropy v apríli prispeli tiež technické faktory. S tým ako globálna ekonomika spomaľovala sa počas marca zdalo, že dopyt po rope bude aj naďalej slabý. Tento naratív neskôr podporila aj banková panika a krachy veľkých finančných domov. Problémy v bankovom sektore mali viesť k prísnejším úverovým podmienkam a pomalšej dynamike ekonomiky. Bankový sektor sa ale ukázal byť odolnejší, ako sa pôvodne očakávalo a obavy z prudkého spomalenia sa nenaplnili.

Vývoj ropy v posledných týždňoch vysvetľujú analytici. „Cena ropy Brent klesla v marci 2023 až na 73 dolárov za barel, čo bola najnižšia úroveň od decembra 2021,“ hovorí investičný riaditeľ privátneho bankovníctva Lombard Odier Stéphane Monier. „Odrážalo to pôvodné obavy, že nákaza z bankového sektora podkope globálny rast a dopyt po energii,“ dodal. Kľúčovým faktorom ďalšieho vývoja cien suroviny tak bude aj to, akým smerom sa skutočne vyberie globálna ekonomika.

V čase keď OPEC+ oznámil osekanie ťažby mali investori nahromadené veľké objemy krátkych pozícií. To v jednoduchosti znamená, že verili v pokračujúci pokles cien ropy. Udial sa ale pravý opak a trejderi sa rýchlo pokúšali uzavrieť svoje krátke pozície. To viedlo k ďalšiemu prudkému nárastu cien ropy, tentoraz z čisto špekulatívnych dôvodov. Súhrou všetkých týchto faktorov sme sa dostali na relatívne vysoké hodnoty okolo 80 dolárov za barel.

Inflácia a trojciferné očakávania

Vysoké ceny ropy nehrajú do karát okrem spotrebiteľov ani centrálnym bankárom. Tí sa zvyšovaním sadzieb utesňovaním úverových podmienok snažia znížiť infláciu na žiadanú dvojpercentnú úroveň. Rast cien ropy so sebou v minulosti prinášal významné inflačné tlaky. Dnes je táto kauzalita oveľa slabšia ako pred päťdesiatimi rokmi.

„Neočakávame, že mierne vyššie ceny ropy zastavia širší globálny dezinflačný trend, pokiaľ nedosiahnu úroveň okolo 100 dolárov za barel,“ potvrdzuje tento názor Monier. „Oveľa dôležitejším faktorom v boji proti inflácii je trajektória trhu práce,“ doplnil.

Všeobecné očakávanie na trhu je, že ropa Brent sa bude koncom roka pohybovať okolo úrovne 90 dolárov za barel. To znamená mierne vyššie ako dnes. Výnimkou medzi analytikmi je investičná banka Goldman Sachs. Tá spomedzi finančných inštitúcií vidí cenu suroviny zrejme najvyššie. Médiá nedávno zaujala správa, že banka zvýšila svoj koncoročný odhad ceny ropy Brent koncom budúceho roka 2024 až na 100 dolárov za barel.

Viac o téme: Brent , ceny energií , energetická kríza , OPEC+ , Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC , ropa , WTI

Súvisiace články

Aktuálne správy