Slovensko má jednu z najhustejších plynárenských sietí v Európskej únii, no jej využitie klesá. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) preto prichádza s riešením, a to v podobe podpory vtláčania plynu vyrobeného doslova z odpadu do siete. Biometán môže totiž podľa neho v budúcnosti pokryť až 10 percent domácej spotreby a pomôcť efektívne využiť existujúcu infraštruktúru. Prvá biometánová stanica už plyn do siete dodáva, ďalšie sa pripravujú.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podporuje vtláčanie biometánu do plynárenských sietí predovšetkým z dôvodu, čo možno najefektívnejšieho využitia už existujúcich plynárenských sietí na Slovensku.
-
Pamätáte sa, kto bol zobrazený na dvadsaťkorunáčke? Otestujte svoje vedomosti o slovenských bankovkách! (kvíz)
-
Minister práce predstavil dlho očakávanú pomoc rodinám: Na toto sa môžu tisícky domácností tešiť!
-
Obľúbený mobilný operátor mení cenník aj balíčky služieb: Niekde ceny dvíha, inde ich uberá!
Slovensko podľa ÚRSO disponuje rozsiahlou sieťou plynárenskej infraštruktúry, ktorá je druhá najhustejšia v celej EÚ. No aktuálne naša plynárenská infraštruktúra zaznamenáva pokles spotreby plynu v dôsledku šetrenia a prechodu odberateľov k iným zdrojom ako je zemný plyn, ako aj pre výrazné zníženie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu na Slovensko.
„ÚRSO preto vytvoril vhodné legislatívne podmienky, ktorými podporuje využívanie plynárenskej siete vtláčaním biometánu,“ uvádza úrad na svojej webovej stránke.
Zapájať by sa mali postupne viacerí producenti biometánu
Aktuálne je do distribučnej siete na Slovensku pripojená jedna biometánová stanica, ktorá od roku 2021 vyrába biometán z biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu. V blízkej budúcnosti sa však podľa regulačného úradu očakáva pripojenie ďalších piatich biometánových staníc.

Prvá bioplynová stanica, ktorá začala vtláčať biometán do siete, je bioplynová stanica v Jelšave. Spoločnosť PM, s. r. o. tam prevádzkuje bioplynovú stanicu o výkone 0,99 MW elektrickej energie.
Mali by sa do distribučnej siete pripájať ďalší producenti biometánu?
Predseda ÚRSO hovorí, že jedným z cieľov úradu je aj efektívnejšie využitie existujúcej plynárenskej infraštruktúry. „ÚRSO podporuje vtláčanie biometánu do existujúcich plynárenských sietí predovšetkým z dôvodu, čo najefektívnejšieho využitia existujúcich plynárenských sietí v SR, aby ekonomický dopad z nedostatočného využívania plynárenskej infraštruktúry bol pre odberateľov plynu čo najmiernejší,“ uvádza Jozef Holjenčík.
Čo je biometán?
Biometán je plyn získaný z biologicky rozložiteľného odpadu, ako sú napríklad zvyšky potravín, poľnohospodárske odpady, hnoj či čistiarenské kaly. Vyrába sa v bioplynových staniciach, kde sa organický materiál rozkladá v anaeróbnych (bezvzdušných) podmienkach. Výsledkom tohto procesu je bioplyn, ktorý obsahuje metán a oxid uhličitý. Ak sa bioplyn prečistí od nečistôt a CO₂, získa sa biometán, ktorý má takmer rovnaké vlastnosti ako zemný plyn. Preto ho možno vtláčať napríklad aj do plynárenských sietí.
Ako vyzerá biometánová stanica v Jelšave v okrese Revúca, ktorá ako prvá na Slovensku začala s výrobou biometánu a jeho vtláčaním do distribučnej siete spoločnosti SPP – distribúcia, si môžete pozrieť v galérii:
Biometán by tak mohol v budúcich rokoch pomôcť Slovensku vykryť časť domácej spotreby plynu a posilniť aj našu energetickú nezávislosť. Kto však čaká, že by sme mohli nájsť plnohodnotnú náhradu za ruský plyn, zostane zrejme sklamaný.
„Bioplynové stanice majú v tomto smere budúcnosť. Približne tretina zo stovky existujúcich bioplynových staníc v SR sa dnes technicky dokáže pripojiť k plynárenskej sieti. SR má tak potenciál nahradiť biometánom približne desatinu súčasnej spotreby zemného plynu, čo predstavuje dobrý krok k udržateľnosti a energetickej nezávislosti SR. Samozrejme, ruský plyn to aj tak nenahradí,“ uzatvára Holjenčík.