Zlom na pumpách: Cena nafty klesla pod dôležitú hranicu, bude zlacňovanie palív pokračovať?

, ČTK/red

Najžiadanejší z benzínov Natural 95 na čerpacích staniciach na Slovensku v polovici marca zlacnel na trojmesačné minimum, ceny nafty tento rok po prvý raz klesli pod hranicu 1,50 eura za liter. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad SR. Palivá na Slovensku sú naďalej drahšie ako v susednom Česku.

Priemerná cena litra benzínu Natural 95 na Slovensku v priebehu minulého týždňa klesla o takmer štyri eurocenty na 1,506 eura. Toto palivo tak zlacnelo ešte výraznejšie ako o týždeň skôr a v medziročnom porovnaní sa jeho cena znížila o 6,3 percenta.

Naftu minulý týždeň tankovali motoristi na Slovensku v priemere za 1,483 eura za liter. Cena nafty tak bola najnižšia zhruba od vlaňajších Vianoc a medziročne klesla o 5,5 percenta.

Začiatkom roka, keď Slovensko zvýšilo základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty z 20 na 23 percent, ceny hlavných druhov palív pri čerpacích staniciach v krajine výraznejšie stúpli.

Taktiež v Česku pokračovalo zlacňovanie pohonných hmôt. Cena Naturalu 95 v stredu predstavovala v priemere 34,89 koruny za liter, toto palivo tak bolo najlacnejšie od októbra 2021. Ceny nafty klesli na 34,34 koruny za liter, lacnejšia bola nafta naposledy vlani v novembri.

Cena ropy bez výraznejších pohybov

Ceny ropy v danom týždni zostali pomerne stabilné, pričom vzrástli iba mierne, o 0,31 % a dostali sa na cenu 70,58 dolára. Na podobných úrovniach vidíme ceny aj v súčasnosti, hoci Brent o niečo zdražel a posunul sa nad 71 dolárov za barel.

„Cenový vývoj po výraznom poklese je tak stabilný, pričom obchodníci váhajú v otázke ďalšieho smerovania,“ tvrdí analytik XTB Marek Nemky. Na jednej strane na trhu podľa neho vidíme vyššiu ponuku z krajín kartelu OPEC+, ale taktiež aj riziko nižšieho rastu americkej ekonomiky. Americká centrálna banka znížila svoje prognózy hospodárskeho rastu, zvýšila odhady inflácie a nezamestnanosti. Napriek tomu ukazovatele zásob v USA naznačujú silný dopyt po rope, keďže zásoby klesli rýchlejšie, než sa očakávalo.

Bude aktuálna geopolitická situácia viesť k zlacňovaniu palív na Slovensku?

Geopolitické riziká na trhu podľa Nemkyho stále pretrvávajú. Na jednej strane je tu zatiaľ nie príliš úspešná snaha o deeskaláciu napätia v susednej Ukrajine, na druhej strane napätie na Blízkom východe rastie po opätovných útokoch na pásmo Gazy a útokoch USA na Hútiov v Jemene, ktorí pokračujú v atakoch lodí v Červenom mori.

Na ceny podľa analytika XTB vplývajú aj oznámenia o fiškálnych stimuloch z Nemecka, keďže obchodníci budú očakávať, že s potenciálnym ekonomickým oživením môže prísť aj vyšší dopyt po palivách. „Podobný scenár ešte stále pozorujeme aj v Číne, avšak ich fiškálne stimuly sa zatiaľ neprepísali aj do reálnej ekonomiky a makroekonomických dát. Tieto ohlásenia majú taktiež dlhodobý charakter a na ceny budú vplývať skôr z toho dlhodobého hľadiska,“ dodal.

Ceny pohonných hmôt v Rotterdame sú rovnako ako ceny ropy po výraznejších výpredajoch stabilné. Takáto stabilita sa podľa Nemkyho prepíše aj do cien na slovenských čerpacích staniciach a nemali by sme rátať s nejakým ďalším výrazným zlacnením.

„Na druhej strane sa veľkoobchodné ceny, ale aj ceny ropy, nachádzajú na septembrových úrovniach, kedy sme pozorovali ceny palív na Slovensku na úrovni 1,48 eura za liter pri benzíne a 1,4 eura za liter pri nafte, čo by po zmene DPH predstavovalo ceny približne 1,52 eura za liter pri benzíne a 1,435 za liter pri nafte. Priestor na zlacnenie v prípade cien nafty by tam tak ešte mohol byť,“ dodal analytik XTB.

[XTB je obsahovým partnerom webu oPeniazoch.sk]

Viac o téme: benzín , ceny palív , ceny pohonných látok , ceny ropy , Marek Nemky , motorová nafta , nafta , palivá , pohonné hmoty , ropa , Štatistický úrad SR ŠÚ , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy