Vo Francúzsku budú môcť mladí riadiť sami už od 17 rokov, doteraz bola hranica 18 rokov

Vo Francúzsku budú vodiči ponovom môcť zasadnúť za volant bez dohľadu skúseného spolujazdca už od 17 rokov, doteraz bola hranica 18 rokov. Nariadenie začne platiť od januára budúceho roka, oznámila v stredu premiérka Élisabeth Borneová v rozhovore so spravodajským serverom Brut.

Vo Francúzsku existuje niekoľko variantov vodičského preukazu na skúšku, kedy môžu ľudia od 15 a v niektorých prípadoch od 16 rokov absolvovať autoškolu a potom šoférovať v sprievode skúseného vodiča. Opatrenie im má pomôcť získať skúsenosti z reálnej premávky, kým začnú riadiť samostatne. Na sprievod sú kladené dodatočné nároky ako dĺžka skúseností a špeciálne poistenie.

Zníženie hranice má pomôcť najmä študentom výučných odborov, uviedla Borneová. Tí už dnes dostávajú príspevok 500 eur na autoškolu, teraz budú rovnakú sumu dostávať aj študenti stredných odborných škôl, spresnila premiérka podľa agentúry AFP.

Dopravné nehody sú najčastejšou príčinou úmrtia ľudí od 18 do 24 rokov

Borneová za svoj krok čelí kritike kvôli tomu, že dopravné nehody sú najčastejšou príčinou úmrtia ľudí od 18 do 24 rokov, uviedla agentúra AFP. Premiérka však sľúbila, že bude „veľmi pozorne sledovať“, za akých podmienok budú nové vodičské preukazy prideľované.

Vo väčšine európskych krajín je možné viesť osobné auto od 18 rokov veku, za určitých podmienok možno však niekde šoférovať auto už od 17 rokov. Možnosť viesť vozidlo pod dohľadom mentora podľa odborníkov prispieva k väčšej bezpečnosti na cestách.

Viac o téme: dopravné nehody , Francúzsko , vodiči , vodičský preukaz

Súvisiace články

Aktuálne správy