Veľké zmeny v diaľničných známkach dostali zelenú: Vláda schválila cenu jednodňovej známky, ďalšia sa ruší!

, TASR/red

Po mesačnom odklade sa jednodňová diaľničná známka stane definitívne realitou. Motoristi si ju budú môcť zakúpiť od začiatku augusta tohto roka. Zároveň sa ruší ročná diaľničná známka, ktorá po zavedení 365-dňovej známky v podstate stratila zmysel.

Od augusta bude možné kúpiť aj na Slovensku jednodňovú diaľničnú známku za 5,40 eura. Vyplýva to z novely nariadenia o výške úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré v stredu schválila vláda. Nariadením sa zároveň ruší celoročná diaľničná známka a okrem jednodňovej tak zostáva v platnosti iba 365-dňová, mesačná a desaťdňová známka.

„Účelom návrhu nariadenia vlády je ustanoviť výšku úhrady diaľničnej známky s jednodňovou platnosťou, ako aj vykonať legislatívno-technické úpravy v súvislosti s navrhovaným zrušením diaľničnej známky za kalendárny rok a v súvislosti s terminologickým zosúladením so zákonom o pozemných komunikáciách,“ spresnilo Ministerstvo dopravy SR. Nariadenie nadobudne účinnosť 1. augusta.

Plánujete využívať jednodňovú diaľničnú známku na Slovensku?

Schválená cena jednodňovej známky je pritom v súlade s maximálnym 9-percentným limitom vo vzťahu k cene ročnej diaľničnej známky vyžadovaným legislatívou EÚ. Za celoročnú známku na Slovensku platíme 60 eur, čiže cena jednodňovej známky vychádza presne na maximálnom limite európskej legislatívy, a to spomínaných 9 percent.

Nová jednodňová diaľničná známka sa bude dať zakúpiť už vopred, pričom motorista si stanoví konkrétny deň, na ktorý by mala byť platná.

Viac o téme: diaľnice , diaľničná známka , diaľničné známky , Ministerstvo dopravy SR MD , rýchlostné cesty , vláda , vláda SR

Súvisiace články

Aktuálne správy