Veľké zmeny pri cestovaní v Česku: Platia nové ceny diaľničných známok, pribudla aj novinka!

, ČTK/red

Motoristov čakajú pri cestovaní k našim západným susedom novinky. Pri využívaní diaľničnej siete totiž už zaplatia nové ceny za diaľničné známky. Cena ročnej sa pritom zvýšila o viac ako polovicu. Pribudla aj nová – jednodňová diaľničná známka.

Česko od začiatku marca zvýšilo cenu ročnej diaľničnej známky z 1500 korún na 2300 korún, čiže zhruba 91 eur, čo predstavuje zvýšenie o viac ako polovicu. Pribudla jednodňová známka za 200 korún, čiže zhruba 7,9 eura. Mesačná známka zlacnela o desať korún na 430 korún, čo je zhruba 17 eur, desaťdňová o 40 korún na 270 korún, resp. necelých 11 eur. 

Nové známky môžu vodiči kúpiť cez oficiálne webové stránky, na pobočkách Českej pošty alebo na čerpacích staniciach Eurooil. Od 1. januára sa tiež skrátila možnosť odloženia platnosti elektronickej diaľničnej známky pri nákupe z 90 dní na 30 dní.

Od platenia diaľničného poplatku pritom nie sú automaticky oslobodené vozidlá so špeciálnou značkou začínajúcou písmenami EL. Oslobodené budú len autá bez spaľovacieho motora s nulovými emisiami.

Využívate niekedy aj diaľničnú sieť v susednom Česku?

Hybridné autá s kombinovaným množstvom emisií do 50 gramov oxidu uhličitého na kilometer budú platiť 25 percent z ceny zvolenej elektronickej známky. Cena pre vozidlá na zemný plyn a biometán zostane na 50 percentách z ceny známky.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

Za jazdu bez diaľničnej známky na spoplatnenom úseku diaľnice hrozí vodičom pokuta až 5000 korún na mieste a až 20 000 korún v správnom konaní, čiže zhruba 197 až 789 eur. Ľudia si platnosť známky môžu overiť na webe edalnice.cz, stačí uviesť ŠPZ vozidla a štát registrácie. Systém následne ukáže, dokedy je diaľničná známka platná.

Ceny diaľničných známok sa v ČR menia po 12 rokoch, keď sa nezvyšovali o infláciu. Minister dopravy Martin Kupka (ODS) zdraženie ročnej známky o viac ako polovicu označil za nevyhnutné.

Ďalším z dôvodov je podľa neho okrem inflácie rozrastajúca sa diaľničná sieť, ministerstvo dopravy tento rok plánuje otvoriť takmer 118 kilometrov nových úsekov diaľnic. V budúcnosti by sa mala cena diaľničných nálepiek zvyšovať v závislosti od inflácie, uviedol Kupka začiatkom minulého týždňa.

Viac o téme: Česko , cestná doprava , diaľnice , diaľničné známky , inflácia , motoristi

Súvisiace články

Aktuálne správy