Ryanair, easyJet a ďalšie aerolinky dostali v Španielsku pokutu 150 miliónov eur

Letecké spoločnosti Ryanair, easyJet, Volotea a Vueling dostali v Španielsku pokutu 150 miliónov eur. Ministerstvo pre práva spotrebiteľov aerolinkám vyčíta niekoľko nepovolených obchodných praktík, napríklad spoplatnenie príručnej batožiny na palube. Informovala o tom v piatok miestna rozhlasová stanica SER. Podľa nej ide o najvyššiu pokutu, akú španielske úrady leteckým spoločnostiam vymerali. Proti uloženej sankcii je možné sa odvolať.

Úrady pokutovali štvoricu leteckých spoločností za niektoré nepovolené praktiky. Okrem poplatku za príručnú batožinu na palube ide aj o poplatok za výber miesta pre osobu závislú od iného cestujúceho, napríklad pre dieťa, ďalej o nedostatočnú transparentnosť zmluvných podmienok a o poplatok 20 eur, ktorý spoločnosť Ryanair uplatňuje na tlač palubnej vstupenky.

Aj keď ide o najvyššiu pokutu, akú kedy ministerstvo vymeralo za porušenie práv zákazníkov, stále je to len zlomok zisku, ktorý letecké spoločnosti dosahujú, uvádza stanica SER. Podľa nej sa tak firmám vypláca sa odvolať proti rozhodnutiu na súd a naďalej si účtovať poplatky, ktoré sú podľa úradov protiprávne. Nemalú časť zisku tvoria práve poplatky za rôzne služby, ktorým aerolinky hovoria nadštandardné.

Podľa španielskej tlače dostala najvyššiu sankciu Ryanair. Výšku pokuty pre jednotlivé spoločnosti neuvádza.

Viac o téme: aerolinky , cestujúci , easyJet , pokuta , Ryanair , Španielsko

Súvisiace články

Aktuálne správy