Rusko a Gruzínsko prvýkrát od roku 2019 obnovujú priame letecké spojenie

Rusko a Gruzínsko postupne obnovujú priame letecké spojenie, ktoré bolo po zhoršení vzájomných vzťahov zrušené v roku 2019. Gruzínsky Úrad pre civilné letectvo v utorok oznámil, že od 20. mája začnú do Moskvy sedemkrát týždenne lietať aerolinky Georgian Airways, čo je v Gruzínsku vlajková letecká spoločnosť. Rusko zákaz priamych letov do Gruzínska zrušilo minulý týždeň, uviedla agentúra Reuters. Európska únia kritizovala obnovenie letov medzi Moskvou a Tbilisi; „dvadsaťsedmička“ v reakcii na vpád ruských vojsk na Ukrajinu uzavrela svoje nebo pre ruské lietadlá.

„Toto posledné rozhodnutie gruzínskych úradov vyvoláva obavy, pokiaľ ide o cestu Gruzínska do EÚ,“ uviedol pred novinármi hovorca šéfa únijnej diplomacie Peter Stano.

K obnoveniu priameho leteckého spojenia dochádza v čase výrazného oteplenia vzťahov medzi Ruskom a Gruzínskom, medzi ktorými nie sú formálne diplomatické styky od vtedy, čo Rusi v auguste 2008 v krátkej vojne porazili gruzínske sily. Tbilisi sa v posledných mesiacoch snaží zblíženie s veľkým susedom vyvažovať s ašpiráciami na vstup do EÚ, napísala agentúra Reuters. Pripomenula, že Gruzínsku tento rok v marci otriasli protesty po tom, ako sa zákonodarcovia rozhodli prijať zákon o „zahraničných agentoch“ v ruskom štýle, namierený proti mimovládnym organizáciám čiastočne financovaným zo zahraničia. Brusel označil predlohu za nezlučiteľnú s členstvom v EÚ a návrh zákona bol neskôr stiahnutý.

V pondelok sa aerolinky Azimut stali prvou ruskou leteckou spoločnosťou, ktorá získala povolenie ponúkať priame letecké spojenie z Moskvy do gruzínskej metropoly Tbilisi v dennom cykle. Z rezervačného systému leteckej spoločnosti vyplýva, že prvý let sa uskutoční v piatok.

Gruzínsky Úrad pre civilné letectvo oznámil, že aerolinky Azimut nepodliehajú sankciám, a že teda môžu do bývalej sovietskej republiky na južnom Kaukaze lietať.

Putinov dekrét o priamych letoch vstúpil do platnosti

V pondelok vstúpil do platnosti dekrét ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý povoľuje obnovenie priamych letov a návštevy Gruzíncov v Rusku bez víz. V Rusku žijú státisíce Gruzíncov a mnohí toto rozhodnutie privítali. Prozápadná prezidentka Salome Zurabišviliová ale označila Putinov krok za provokáciu a opakovane varovala pred snahou Ruska rozšíriť v tejto bývalej sovietskej republike svoj vplyv.

Moskva stále podporuje separatistov v Južnom Osetsku a v Abcházsku, ktorí sa s ruskou pomocou odtrhli od Gruzínska. V týchto oblastiach Rusko rozmiestnilo vlastné sily, zatiaľ čo Gruzínsko provincie považuje za okupované územia.

Viac o téme: aerolínie , Gruzínsko , letecká linka , Rusko , Vladimir Putin

Súvisiace články

Aktuálne správy