Rijád spúšťa nové aerolinky Riyadh Airlines: Majú obsluhovať vyše 100 destinácií

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán dnes oznámil začatie prevádzky novej národnej leteckej spoločnosti Riyadh Airlines. Informovala o tom saudskoarabská agentúra SPA. Letecká spoločnosť má do roku 2030 obsluhovať viac ako stovku destinácií po celom svete, chce pritom ťažiť z polohy kráľovstva medzi Európou, Áziou a Afrikou.

Počíta sa s tým, že vďaka novej leteckej spoločnosti vznikne 200 000 priamych a nepriamych pracovných miest. K rastu hrubého domáceho produktu (HDP) z aktivít mimo ropného sektora by Riyadh Airlines mala prispieť sumou 20 miliárd dolárov.

Leteckú spoločnosť bude riadiť Tony Douglas, bývalý šéf aerolínií Etihad. Firma bude sídliť v metropole Rijád. Vlastní ju saudskoarabský štátny investičný fond PIF. Fond má aktíva v hodnote presahujúcej 600 miliárd dolárov a je hlavným motorom snahy kráľovstva o diverzifikáciu ekonomiky a odklon od ropy.

Nové aerolínie môže čakať tvrdé súperenie o cestujúcich s regionálnymi lídrami, ktorými sú Emirates, Qatar Airways a Turkish Airlines, napísala agentúra Reuters.

Viac o téme: aerolinky, HDP, práca, Saudská Arábia

Súvisiace články

Aktuálne správy