Vnútroštátne lety v Nemecku zostanú v strednodobom horizonte hlboko pod úrovňou spred pandémie nového koronavírusu, keďže dopyt po leteckej doprave zostáva celkovo utlmený. Informuje správa agentúry DPA, ktorá sa odvolala na nemecké združenie leteckého priemyslu (BDL).
Letové plány do prvých šiestich mesiacov roku 2025 predpokladajú len 50 % miest na vnútroštátnych letoch v Nemecku v porovnaní s rokom 2019, ktorý bol posledným pred nástupom pandémie, oznámilo vo štvrtok BDL. Celkový počet miest na letoch do Nemecka a z Nemecka naplánovaných od januára do júna 2025 predstavuje podľa BDL 86 % úrovne spred pandémie. Letecké spoločnosti, prevádzkovatelia letísk a odvetvové združenia poukazujú na prudký nárast daní a poplatkov, čo podľa nich prispelo k ráznemu poklesu záujmu o leteckú dopravu.
Obzvlášť výrazný pokles letovej kapacity zaznamenali letiská v Drážďanoch (-49 % v porovnaní s rokom 2019), Stuttgarte a Berlíne (zhodne -70 %). Menšie regionálne letiská, ktoré využíva nízkonákladový dopravca Ryanair, medzitým dosiahli v porovnaní s rokom 2019 nárast kapacity. Írska spoločnosť čoraz častejšie lieta na menšie letiská, kde dokáže vysoké dane a poplatky aspoň čiastočne kompenzovať nižšími nákladmi na odbavenie. Na čele tohto boomu stojí mestečko Memmingen, vzdialené približne 115 km západne od Mníchova, kde má Ryanair v prvom polroku 2025 naplánovaných o 197 % viac letových miest ako v roku 2019.