Motoristi v uplynulom týždni na Slovensku tankovali základné pohonné látky najlacnejšie za posledného dva a trištvrte roka. Zdá sa však, že ceny benzínu a nafty na slovenských čerpačkách narazili na svoje dno, upozorňuje analytik XTB Marek Nemky.
Pumpy na Slovensku v posledných týždňoch usilovne prepisovali ceny pohonných látok smerom nadol. Vývoj ovplyvnený najmä cenami ropy a výrobkov z nej na svetových trhoch tak poriadne potešil aj motoristov na Slovensku. Výsledkom je, že ceny benzínu aj nafty sa prepadli už na najnižšie úrovne od začiatku roka 2022. Pohonné látky tak tankujeme ďaleko najlacnejšie od začiatku vojny na Ukrajine a začiatku energetickej krízy.
Ako informoval Štatistický úrad SR, motorová nafta v uplynulom týždni zlacnela o 2,5 centa a oba druhy benzínov sa predávali lacnejšie v priemere o 4 centy za liter. Spotrebitelia platili oproti minulému roku menej o 14 až 17 percent. Benzín 95 a nafta boli najlacnejšie od januára 2022 a prémiový benzín 98 sa priblížil úrovni z konca roku 2022. „Ceny vybraných pohonných látok nepretržite klesali už dva a pol mesiaca, od začiatku letných prázdnin,“ pripomínajú štatistici.
Spotrebiteľská cena benzínu 98 bola počas 37. týždňa na úrovni 1,669 eura, oproti predchádzajúcemu týždňu klesla o takmer 5 centov. Benzín 95 sa predával za 1,477 eura a medzitýždenne sa jeho cena znížila o takmer 4 centy. Motorová nafta dosiahla hodnotu 1,403 eura za liter, v porovnaní s posledným týždňom zlacnela o 2,5 centa.
Pôjdu ceny benzínu a nafty ešte nižšie?
Ceny plynov za posledný týždeň zaznamenali iba nepatrné zmeny. Plyn CNG medzitýždenne zdražel na hodnotu 1,602 eura za kilogram a cena LPG sa mierne znížila na 0,716 eura za liter. Štatistický úrad SR nezverejnil ceny LNG a bioLNG za 37. týždeň 2024, spravodajské jednotky nedodali podkladové dáta v dôsledku dopadov nepredvídanej živelnej udalosti.
Aktuálna priemerná cena motorovej nafty tak bola v 37. týždni medziročne nižšia o 17 percent, 98 oktánový benzín bol lacnejší o 13,9 percenta a cena 95 oktánového benzínu bola oproti vlaňajšku nižšia o 13,7 percenta. Plyn LPG bol oproti minulému roku drahší o 2,3 percenta a cena plynu CNG vzrástla iba nepatrne o 0,1 percenta.
Ako sme na tom v porovnaní so susedmi?
Komplexný prehľad cien benzínu, nafty a LPG v jednotlivých štátoch Európskej únie v uplynulom týždni si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Ceny nefosílnych druhov palív sa podľa štatistikov v 37. týždni nezmenili. Hodnota vodíka bola 21,6 eura za kilogram a elektrická energia slúžiaca na nabíjanie elektromobilov bola na úrovni 0,41 eura za 1 kWh (pri rýchlosti nabíjania AC).
Lacná ropa
Takýto prudký pokles cien benzínov a nafty bol podľa analytika XTB Mareka Nemkyho dôsledkom vývoja obchodovania s ropou na burze. Tie sa v uplynulom období prepadli až takmer o 10 percent. V týždni, z ktorého štatistici reportovali uvedené priemerné ceny pohonných látok na slovenských čerpačkách, však už ceny ropy rástli o necelé percento. Úplný obrat vidno tento týždeň, keď ropa Brent zdražela o ďalšie takmer 4 percentá a obchoduje sa už pri úrovni 75 dolárov za barel.
"Cena rástla primárne v reakcii na udalosti ohľadom hurikánu Francine, ktorý spôsobil, že až 12 percent produkcie v Mexickom zálive ostalo mimo prevádzky po tom, ako sa hurikán prehnal touto oblasťou," uviedol Nemky s tým, že nedostatok ponuky bol citeľný aj po výpadku Líbye, ktorá napriek vyriešeniu situácie ohľadom centrálnej banky ešte neprodukuje predošlých približne 1 milión barelov denne, ale iba 0,4 milióna barelov.
Ceny ropy taktiež rastú v reakcii na rozhodnutie americkej centrálnej banky Fed, ktorá prekvapivo znížila úrokové sadzby až o 50 bázických bodov. Nižšie úrokové sadzby by podľa analytika XTB následne mali podporiť spotrebu domácností, oživiť ekonomickú aktivitu a stáť za vyšším ako predpokladaným dopytom po pohonných hmotách.
Nižšie to už zrejme nepôjde
Veľkoobchodné ceny ropných produktov v Rotterdame taktiež zaznamenali rast, podobne ako ceny ropy na burze. "Marže rafinérií sa rovnako mierne zlepšujú, čo nám naznačuje, že s ďalším poklesom cien pohonných hmôt zatiaľ rátať nemôžeme. V súčasnosti tak uvidíme pravdepodobne stabilizáciu cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach, prípadne mierny nárast," uviedol Nemky.
Pozitívnou správou je, že s ukončením letnej motoristickej sezóny priemerné ceny pohonných hmôt v záverečných mesiacoch roka zvyčajne klesajú. Pri pohľade na dnešné nízke ceny na pumpách je však tento faktor podľa Nemkyho pomerne limitovaný. "Nemyslím si teda, že zlacňovanie pohonných hmôt, ako sme to videli, bude pokračovať. Do konca roka by som počítal približne s takýmito, prípadne mierne vyššími cenami," dodal analytik investičnej platformy XTB.