Letná sezóna sa už prejavila: Pokles cien na pumpách sa zastavil!

, Redakcia

Začiatok letnej sezóny zastavil pokles cien benzínu a nafty. Ceny pohonných látok v polovici júna prestali klesať, platilo to pre lacnejší benzín a naftu. Aktuálne ceny benzínov boli rovnaké ako pred rokom, nafta bola mierne drahšia.

Spotrebiteľské ceny benzínu 95 a motorovej nafty počas 24. týždňa tohto roka podľa údajov Štatistického úradu SR nepatrne stúpli. Nástup letnej dovolenkovej sezóny tak zastavil päť týždňový trend poklesov. „Prémiový benzín 98 pokračoval v zlacňovaní už ôsmy týždeň za sebou (s jedinou výnimkou) a jeho cena klesla na najnižšiu hodnotu za päť mesiacov (od konca januára aktuálneho roku),“ informujú štatistici.

Spotrebitelia počas 24. týždňa nakupovali liter benzínu 95 za 1,580 eura, čo bola  o tretinu centa vyššia cena ako v predchádzajúcom týždni a motorovú naftu  za 1,477 eura za liter, čo bolo medzitýždenne viac o pol centa. Prémiový benzín 98 sa predával za 1,788 eura za liter, čo bolo o 0,2 centa menej ako pred týždňom.

Ostatné pohonné látky zaznamenali rozdielne cenové výkyvy. Liter plynu LPG sa predával za zvýšených 0,683 eura za liter a plyn CNG bol na hodnote 1,601 za kilogram. Lacnejšie sa nakupoval plyn LNG, za kilogram spotrebitelia zaplatili 1,551 eura. 

Čaká nás počas leta zvyšovanie cien pohonných látok?

Štatistický úrad SR od začiatku roku 2024 pravidelne zverejňuje priemerné ceny deviatich druhov palív pre motorové vozidlá, vrátane alternatívnych druhov pohonných hmôt. Počas 24. týždňa stál kilogram plynu bioLNG 2,552 eura, medzitýždenne bol lacnejší o 2,5 centa.

„Cena vodíka ostala na hodnote z predchádzajúceho týždňa, kilogram za 21,6 eura a elektrická energia, slúžiaca na nabíjanie elektromobilov bola na úrovni 0,41 eura za 1 kWh (pri rýchlosti nabíjania AC)“ dodávajú štatistici.

Cena motorovej nafty bola v medziročnom porovnaní vyššia o 3,1 percenta a benzín 98 na porovnateľnej úrovni ako pred rokom, aktuálne sa kvalitnejší z benzínov predával o 0,8 percenta drahšie. Natural 95 sa predával za rovnaké jednotkové ceny ako pred rokom. Cena plynu CNG bola o 6,8 percenta vyššia ako v 24. týždni roka 2023 a plyn LNG bol drahší o 5,9 percenta. Cena plynu LPG medziročne klesla o 1,9 percenta.

Cenové dno sme zrejme už našli

Analytik finančných trhov XTB Marek Nemky konštatuje, že dno cien pohonných hmôt sme už pravdepodobne na najbližšie dva mesiace dosiahli. Ceny ropy podľa jeho slov naďalej rastú a vymazali všetky straty, ktoré prišli po rozhodnutí OPECu zo začiatku mesiaca. V minulom týždni ceny ropy vzrástli až o 3,77 percenta a dostali sa nad hranicu 82 dolárov. „Táto cenová reakcia prichádzala po vyššej revízii dopytu od energetických inštitúcii a agentúr IEA a EIA na tento rok,“ dodáva Nemky. Ceny pritom aj v tomto týždni pokračujú v raste a nachádzajú sa o 2,92 percenta vyššie, teda na cene 85 dolárov.

Rast cien bol primárne ťahaný postupným príchodom motoristickej sezóny, ale taktiež aj zvýšeným geopolitickým napätím na Blízkom východe. Zvýšené napätie je možné pozorovať taktiež aj pri konflikte Ruska s Ukrajinou. Ukrajina naďalej útočí na ruskú energetiku a rafinérie, ktoré môžu ohroziť globálnu rovnováhu na trhu.

Ceny zrejme budú ďalej rásť

Veľkoobchodné ceny v Rotterdame sa pohybujú podobne ako ceny ropy na burze. V súčasnosti však o čosi rýchlejšie rastú podľa analytika ceny nafty, keďže pravdepodobne po benzíne nie je tak vysoký dopyt a marže na benzíne postupne klesajú. „Navyše vidíme zvýšené napätie v Rusku, čo môže mierne ohroziť práve zásoby a export nafty. V súčasnosti je tak výhľad pre ceny pohonných hmôt je ich pokračujúci rast. Motoristická sezóna nám postupne začína a dno cien pohonných hmôt sme tak už pravdepodobne na najbližšie dva mesiace videli,“ upozorňuje Nemky.

Viac o téme: benzín , Marek Nemky , nafta , pohonné látky , Štatistický úrad SR ŠÚ , tankovanie , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy