Povezieme sa 160-kou z Bratislavy až do Košíc? Modernizácia trate by ušetrila až hodinu sedenia vo vlaku! (video)

, Redakcia

Hlavná železničná trať na Slovensku sa postupne modernizuje. Od Bratislavy po Žilinu a tiež pod Tatrami sa už jazdí rýchlosťou 160 kilometrovou za hodinu. Pre kompletné spojene hlavného mesta s metropolou východu rýchlou traťou sú však potrebné ďalšie investície do modernizácie železničnej infraštruktúry. Minister dopravy Jozef Ráž najnovšie prezradil, ako to vyzerá s ďalšími úsekmi a koľko by sme mohli po celkovej rekonštrukcii ušetriť pri jazde vlakom.

Na Slovensku máme v rámci železničnej infraštruktúry takmer 7-tisíc kilometrov koľají, tisícky priecestí či iných objektov. To všetko si vyžaduje svoju údržbu a aj modernizáciu. Preprava po koľajniciach je zároveň podľa ministra dopravy Jozefa Ráža najekologickejšia a aj preto je Brusel ochotný financovať modernizáciu železničnej infraštruktúry.

„Jedným z cieľov je robiť také úpravy, aby naše koľajnice umožňovali hlavne vyššiu rýchlosť,“ približuje zámery rezortu dopravy minister Jozef Ráž. Podľa jeho slov sa riešia aj také faktory, aby mal napríklad železničný spodok vyššiu únosnosť a tým pádom je možné po koľajniciach prepraviť viac tovaru.

Malo by Slovensko výraznejšie investovať do rekonštrukcie železničných tratí?

Severná časť železničnej trate z Bratislavy po Košice má zhruba 442 kilometrov, pričom maximálna rýchlosť na vybraných úsekoch je 160 kilometrov za hodinu. V súčasnosti je možné využívať túto maximálnu rýchlosť na už zrekonštruovaných úsekoch od železničnej stanice Bratislava, Rača po Žilinu a od Žiliny po Krásno nad Kysucou smerom na Čechy a smerom na Poľsko. Stavebné práce len pri týchto úsekoch si podľa slov ministra dopravy vyžiadali viac ako dve miliardy eur.

O pokračovaní viacerých projektov modernizácie železničných tratí hovorí minister dopravy v zverejnenom videu Krížom krážom s Jožom Rážom:

Na spomínanú maximálnu rýchlosť tak bolo zatiaľ zrekonštruovaných 200 kilometrov tratí, a to za plnej prevádzky. Podobný postup bude potrebné využiť aj ďalej smerom na východ. „Aj tu budeme musieť rekonštrukciu rozfázovať a bude nám to trvať niekoľko rokov,“ avizuje Ráž.

Do rekonštrukcií už smerujú stovky miliónov eur

Aktuálne sa pracuje na železničnom uzle Žilina, pričom ide o jednu z najväčších investícií na železniciach v objeme viac ako 300 miliónov eur. Prebieha aj rekonštrukcia trate od Čadce po hranice s Českom.

Zdroj: youtube.com/@mindopsk

Pre kompletné prepojenie západu a východu Slovenska rýchlovlakmi je však potrebné pokračovať v rekonštrukciách tratí aj ďalej smerom na východ. V príprave sú podľa ministra dopravy viaceré projekty pod Tatrami. Ide o úseky Poprad – Vydrník, kde už je podpísaná zmluva, úsek Vydrník – Markušovce a Paludza – Liptovský Hrádok, kde prebieha projektová príprava.

V dlhšom časovom horizonte, to znamená po roku 2030, je v pláne modernizácia tratí Markušovce – Krompachy, Krompachy – Kysak a Kysak – Košice. Na týchto úsekoch aktuálne prebiehajú rôzne stupne projektovej prípravy.

A čo by kompletné dokončenie rýchlotrate znamenalo pre cestujúcich? Tešiť sa môžu na výrazne skrátenie času pri ceste do Košíc či opačným smerom. „Predpoklad je, že pre IC-čka a rýchlovlaky to ušetrí 50 minút času, to znamená, že z Bratislavy do Košíc alebo naopak nám to bude trvať takmer o hodinu menej,“ avizuje minister dopravy. V súčasnosti trvá cesta IC vlakmi z Bratislavy do Košíc necelých päť hodín.

Viac o téme: Jozef Ráž , modernizácia , vlaky , železnice , železničná doprava

Súvisiace články

Aktuálne správy